Novinky

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.

  • Bez bariér – Evropské památky by určitě ve známkování bezbariérovosti nedostaly výbornou. Stavitelé Kolosea, Benátek, ale i dalších světských i církevních památek většinou na návštěvníky se ztíženou mobilitou nemysleli. Existují však různé cestovní kanceláře a svépomocná sdružení zaměřená na cestování osob s handicapem. Stává se dobrým zvykem, že na oficiálních stránkách města či konkrétní památky jsou uvedeny informace o přístupnosti.

  • Očkování – Nezapomeňte se zeptat na vhodnost očkování svého ošetřujícího lékaře. Většina autoimunitních onemocnění je spojena s vyšším rizikem infekce, onemocnění vyvolané touto infekcí pak může mít těžší průběh. Závisí ale na konkrétní situaci a vaší léčbě – poradí váš revmatolog, který musí o očkování bezpodmínečně vědět a předem s ním souhlasit. Pokud byste se nechali očkovat bez jeho vědomí například v očkovacím centru a o svém onemocnění neřekli, mohlo by to mít těžké následky. V některých případech totiž například nejsou u revmatologických pacientů možné živé vakcíny. Na očkování je také třeba myslet včas – ideálně dva měsíce dopředu.

  • Léky – Nezapomeňte své léky a vezměte si dostatečnou rezervu pro případ nečekané situace. Poraďte se s lékařem, jaké další léky si máte vzít s sebou. Podle okolností a vašeho stavu to mohou být kromě běžné výbavy například antibiotika pro samoléčbu v případě infekce, léky proti průjmu, horečkám, bolestem, nachlazení, alergii. Vezměte si i teploměr a dezinfekci na poranění. Nezapomeňte na kompenzační pomůcky, pokud je používáte. Zvláště při cestě letadlem, v každém případě však při cestě mimo Evropskou unii, budete potřebovat lékařské potvrzení o svém onemocnění a užívaných lécích.

  • Speciální léky (biologika) – Samostatnou otázkou jsou prostředky biologické léčby. Pokud si s sebou povezete injekce, je zapotřebí se informovat o podmínkách jejich dovozu do země, kterou se chystáte navštívit – nejlépe na vyslanectví. Lékařské potvrzení v angličtině je nutností. Je vhodné na toto upozornit leteckou společnost nebo cestovní kancelář při nákupu letenky. Pokud v cíli zůstáváte déle, je na místě zvážit, jak je pravděpodobné neplánované zdržení. Toto proberte se svým ošetřujícím lékařem – nemůžete počítat s tím, že byste si svůj biologický lék opatřili v místě dovolené.

  • Pojištění – Nepodceňujte kvalitní pojištění s dostatečně vysokými pojistnými limity pro případ akutního onemocnění nebo zhoršení stavu.

  • Společnost při cestování – Pokud je to možné, necestujte sami. Pokud si neaplikujete své léky sami, zajistěte si někoho, kdo vám je bude podávat – doprovod nebo zdravotnické zařízení v místě cíle.

  • Detaily – Dovolenou mohou zkazit i zdánlivé maličkosti jako nevhodná obuv nebo oblečení. Počítejte s tím, že budete zvláště při poznávacích zájezdech muset ujít mnohem větší vzdálenosti než při běžném denním programu. Je vhodné se předem informovat na meteorologických webech o počasí a přizpůsobit tomu cestovní šatník.

(jav)

Zdroj:
www.rheuma-liga-reisen.de
www.reidsguides.com

Hodnocení článku:
(1277 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?
17. 11. 2014 Bechtěrevova nemoc
Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?
14. 9. 2015 Bechtěrevova nemoc
Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: