Novinky

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?

Bolest zad je velmi častým jevem – až  80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?

Mýtus 1.: Vždy seďte rovně

Pravda: Všichni víme, že hrbit se na židli je pro naše záda špatné. Nicméně pokud dlouho sedíte rovně a nehybně, vaše záda to také neocení. Pro úlevu od bolesti z dlouhého sezení se zkuste občas ve své židli opřít. Nohy by měly zůstat na zemi a dolní část zad by měla být lehce zakřivená. Také se snažte během dne stát (například při telefonování).

Mýtus 2.: Nikdy nezvedejte těžké předměty

Pravda: Pokud zvedáte těžký předmět, není důležitá jen jeho váha, ale také způsob, jakým jej zvedáte. Při zvedání se snažte být předmětu co nejblíže a přidřepněte si. Ke zvedání pak používáte sílu svých nohou.

Mýtus 3.: Odpočinek v posteli je nejlepší lék

Pravda: Odpočinek v posteli může pomoci akutně zraněným nebo nataženým zádům. Není ale pravda, že s bolavými zády nemáte z postele vylézat vůbec. Naopak bez pohybu se bolest může ještě zhoršovat.

Mýtus 4.: Bolest zad je způsobená jen zraněním

Pravda: Nemoci, které způsobují bolesti zad, jsou velmi různorodé – od zranění přes degenerativní onemocnění až po infekce.

Mýtus 5.: Sport bolest zad zhoršuje

Pravda: Pravidelné sportování je pro prevenci bolesti zad velmi důležité. Dokonce i pro akutní zranění zad je někdy doporučený mírný cvičební program, který postupem času nabírá na intenzitě.

Mýtus 6.: Tvrdá matrace je lepší

Pravda: Každému vyhovuje něco jiného. Španělská studie ukázala, že lidé spící na středně tvrdé matraci trpí bolestí zad méně než ti, kteří spí na matraci až příliš tvrdé.

Mýtus 7.: Nízká tělesná hmotnost, žádná bolest

Pravda: Být fit je nejlepší prevence. Bolest zad je častější u lidí, kteří mají nadváhu. Ale i příliš štíhlí lidé jsou bolestí zad ohroženi. Zvláště pak ti, kteří trpí poruchou příjmu potravy.

(mak)

Zdroj: www.medicinenet.com

Hodnocení článku:
(1536 hodnocení - 3,1 z 5)
Děkujeme za váš hlas.

Další doporučené články

Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: