Novinky

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Sedm mýtů o bolestech zad. Kde je pravda?

Bolest zad je velmi častým jevem – až 80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?

Bolest zad je velmi častým jevem – až  80 % lidí se s těmito potížemi někdy během svého života setká. Stejně časté jsou ale i mýty, které se okolo problémů se zády točí. Znáte sedm nejrozšířenějších?

Mýtus 1.: Vždy seďte rovně

Pravda: Všichni víme, že hrbit se na židli je pro naše záda špatné. Nicméně pokud dlouho sedíte rovně a nehybně, vaše záda to také neocení. Pro úlevu od bolesti z dlouhého sezení se zkuste občas ve své židli opřít. Nohy by měly zůstat na zemi a dolní část zad by měla být lehce zakřivená. Také se snažte během dne stát (například při telefonování).

Mýtus 2.: Nikdy nezvedejte těžké předměty

Pravda: Pokud zvedáte těžký předmět, není důležitá jen jeho váha, ale také způsob, jakým jej zvedáte. Při zvedání se snažte být předmětu co nejblíže a přidřepněte si. Ke zvedání pak používáte sílu svých nohou.

Mýtus 3.: Odpočinek v posteli je nejlepší lék

Pravda: Odpočinek v posteli může pomoci akutně zraněným nebo nataženým zádům. Není ale pravda, že s bolavými zády nemáte z postele vylézat vůbec. Naopak bez pohybu se bolest může ještě zhoršovat.

Mýtus 4.: Bolest zad je způsobená jen zraněním

Pravda: Nemoci, které způsobují bolesti zad, jsou velmi různorodé – od zranění přes degenerativní onemocnění až po infekce.

Mýtus 5.: Sport bolest zad zhoršuje

Pravda: Pravidelné sportování je pro prevenci bolesti zad velmi důležité. Dokonce i pro akutní zranění zad je někdy doporučený mírný cvičební program, který postupem času nabírá na intenzitě.

Mýtus 6.: Tvrdá matrace je lepší

Pravda: Každému vyhovuje něco jiného. Španělská studie ukázala, že lidé spící na středně tvrdé matraci trpí bolestí zad méně než ti, kteří spí na matraci až příliš tvrdé.

Mýtus 7.: Nízká tělesná hmotnost, žádná bolest

Pravda: Být fit je nejlepší prevence. Bolest zad je častější u lidí, kteří mají nadváhu. Ale i příliš štíhlí lidé jsou bolestí zad ohroženi. Zvláště pak ti, kteří trpí poruchou příjmu potravy.

(mak)

Zdroj: www.medicinenet.com

Hodnocení článku:
(1166 hodnocení - 3,1 z 5)

Další doporučené články

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Proč bolí záda (nejen) běchtěreviky

Bolest zad – jedna z nejčastějších stížností, kterou ve svých ordinacích lékaři slýchávají. Potíže s touto částí těla zároveň bývají důvodem i mnoha pracovních neschopností. Věděli jste, že kvůli bolestem zad vyhledá odborníka alespoň jednou za život většina dospělé populace?
16. 6. 2014 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
2. 9. 2013 Bechtěrevova nemoc
Spanilá jízda s Vlaďkou

Spanilá jízda s Vlaďkou

Vážení přátelé, jmenuji se Vlaďka Všetečková a mám Bechtěrevovu chorobu. Na základě své životní zkušenosti jsem se rozhodla dělat osvětu a vyprávět svůj příběh, abych pomohla dalším lidem.
2. 9. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: