Novinky

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část první

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část první

Dědičnost hraje důležitou roli při vzniku překvapivě velkého množství lidských chorob. Zjednodušeně lze říci, že nám rodiče dávají do vínku určitou pravděpodobnost, že se u nás dané onemocnění projeví, a to prostřednictvím genů, které od nich získáváme...

Dědičnost hraje důležitou roli při vzniku překvapivě velkého množství lidských chorob. Zjednodušeně lze říci, že nám rodiče (prarodiče, rodiče prarodičů atd.) dávají do vínku určitou pravděpodobnost, že se u nás dané onemocnění projeví, a to prostřednictvím genů, které od nich získáváme. Jak je tomu v případě revmatologických nemocí?

Jeden jediný mocný gen

Mezi lidmi je v souvislosti s dědičností známa především takzvaná dědičnost monogenní. V takovém případě je za vznik onemocnění u potomka zodpovědný jediný pozměněný (mutovaný) gen. Tento gen může být předán od otce nebo matky, někdy je však k propuknutí choroby potřeba zdědění celého páru mutovaných genů od obou rodičů. Mezi nejznámější takto děděné choroby patří například hemofilie nebo cystická fibróza.

Nepříznivá kombinace genů a jiných okolností

U revmatologických onemocnění se však uplatňuje takzvaná dědičnost multifaktoriální. Představme si, že dítě od svých rodičů získá skupinu různých genů, se kterými je rozvoj například revmatické artritidy v budoucnu pravděpodobnější než u dítěte jiného. Říkáme, že má tato osoba k dané chorobě predispozici. Zda však onemocnění během života skutečně vznikne, záleží na mnoha jiných faktorech. Mezi ty patří například věk, pohlaví, výživa, jiné choroby a podobně.

Jak pomůžou dvojčata

Při studování typu dědičností se dnes využívá i pozorování dvojčat. Jednovaječná dvojčata mají totiž stejné geny, a tak lze sledovat, do jaké míry se na vzniku daného onemocnění podílí vlivy vnějšího prostředí a do jaké samotná genetika. A to se uplatní především právě u nemocí multifaktoriálně podmíněných.

Víte-li, že naši přímí příbuzní trpí nějakou z revmatologických chorob, ještě to neznamená, že se u vás toto onemocnění také projeví. Často je řada z nich „odstartována“ až nějakou infekcí, úrazem nebo stresovou životní situací, proto je dobré se těmto stavům co nejvíce snažit vyvarovat.

(veri)

Zdroj:

Další doporučené články

Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Minus 110 stupňů Celsia ve spodním prádle? Pro většinu lidí je to naprosto nepřijatelná představa. Pro lidi postižené revmatickými chorobami je tzv. kryoterapie, tedy léčba chladem, účinným způsobem zmírňování zdravotních obtíží.
12. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Karel Čapek a jeho boj s Bechtěrevovou nemocí – I. část

Bechtěrevova nemoc znatelně ovlivnila nejen život, ale i celé dílo Karla Čapka. Podle svých slov se Karel Čapek od prvních projevů onemocnění až po svou smrt nezbavil všudypřítomné bolesti, se kterou se ale naučil žít.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: