Novinky

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část první

Za vznikem revmatického onemocnění stojí více než jen dědičnost – část první

Dědičnost hraje důležitou roli při vzniku překvapivě velkého množství lidských chorob. Zjednodušeně lze říci, že nám rodiče dávají do vínku určitou pravděpodobnost, že se u nás dané onemocnění projeví, a to prostřednictvím genů, které od nich získáváme...

Dědičnost hraje důležitou roli při vzniku překvapivě velkého množství lidských chorob. Zjednodušeně lze říci, že nám rodiče (prarodiče, rodiče prarodičů atd.) dávají do vínku určitou pravděpodobnost, že se u nás dané onemocnění projeví, a to prostřednictvím genů, které od nich získáváme. Jak je tomu v případě revmatologických nemocí?

Jeden jediný mocný gen

Mezi lidmi je v souvislosti s dědičností známa především takzvaná dědičnost monogenní. V takovém případě je za vznik onemocnění u potomka zodpovědný jediný pozměněný (mutovaný) gen. Tento gen může být předán od otce nebo matky, někdy je však k propuknutí choroby potřeba zdědění celého páru mutovaných genů od obou rodičů. Mezi nejznámější takto děděné choroby patří například hemofilie nebo cystická fibróza.

Nepříznivá kombinace genů a jiných okolností

U revmatologických onemocnění se však uplatňuje takzvaná dědičnost multifaktoriální. Představme si, že dítě od svých rodičů získá skupinu různých genů, se kterými je rozvoj například revmatické artritidy v budoucnu pravděpodobnější než u dítěte jiného. Říkáme, že má tato osoba k dané chorobě predispozici. Zda však onemocnění během života skutečně vznikne, záleží na mnoha jiných faktorech. Mezi ty patří například věk, pohlaví, výživa, jiné choroby a podobně.

Jak pomůžou dvojčata

Při studování typu dědičností se dnes využívá i pozorování dvojčat. Jednovaječná dvojčata mají totiž stejné geny, a tak lze sledovat, do jaké míry se na vzniku daného onemocnění podílí vlivy vnějšího prostředí a do jaké samotná genetika. A to se uplatní především právě u nemocí multifaktoriálně podmíněných.

Víte-li, že naši přímí příbuzní trpí nějakou z revmatologických chorob, ještě to neznamená, že se u vás toto onemocnění také projeví. Často je řada z nich „odstartována“ až nějakou infekcí, úrazem nebo stresovou životní situací, proto je dobré se těmto stavům co nejvíce snažit vyvarovat.

(veri)

Zdroj:

Další doporučené články

Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Aby záda nebolela: jak vybrat správnou matraci

Chystáte se ke koupi nové matrace? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. Špatná volba totiž může pro vaše záda znamenat katastrofu. Během spánku dochází k regeneraci svalů a uvolnění páteře. Bez dostatečné opory jsou ale svaly napnuté a páteř zkřivená. Není se pak čemu divit, když se budíme rozlámaní a unavenější než večer. Jak vybrat správnou matraci a všem těmto problémům předejít?
6. 12. 2013 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Pro jaké pacienty s Bechtěrevovou chorobou je určena cílená biologická léčba?

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je závažné a svými projevy život omezující chronické autoimunitní onemocnění revmatoidního charakteru. Průlom v terapii jejích těžkých forem přineslo až zavedení cílené biologické léčby. Ačkoli ani s využitím těchto moderních léčiv není možné Bechtěrevovu chorobu zcela vyléčit, jejich vliv na kvalitu života pacientů je obrovský a umožňuje jim návrat k plnohodnotnému životu.
2. 10. 2022 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: