Existují pohybové aktivity, které lidem trpícím některou z revmatických nemocí nijak neubližují. Stejně tak však jsou jisté druhy sportovních disciplín, které pro revmatiky z hlediska jejich onemocnění vhodné rozhodně nejsou.
Pozor, nevhodné!
Týmové disciplíny
Pro revmatiky jsou nevhodné obecně, nelze u nich zvolit individuální tempo.
Hrozí zde vyšší riziko poranění.
Stojíte-li přesto o pohyb ve skupině, je ideální obyčejná chůze nebo její severská varianta s holemi, společná vyjížďka na kole, případně návštěva bazénu.
Míčové hry
Představují pro klouby velkou zátěž.
Jsou u nich častá zranění.
Týká se to i jinak šetrného a prospěšného golfu, který není při artritidě vhodný pro nutnost nárazové zátěže při odpalu.
Bojové sporty
Vyhýbejte se i kontaktním a bojovým sportům.
Riziko úrazu obvykle převažuje přínosy z pohybu a sportovní aktivity.
Běh
I když klouby právě nebolí a necítíte je, nezatěžujte je během.
Dobrou alternativou je chůze, nordic walking či jízda na kole.
Lyžování
Sjezd není pro nemocné klouby vhodný – nárazová zátěž pro opěrný systém a svalstvo je velká.
Zvolte raději běžkové lyže, zde je pohyb rovnoměrný.
Jak skloubit sport a revma?
O vhodnosti sportovní disciplíny by měl vždy rozhodnout lékař, nejlépe ošetřující revmatolog nebo ortoped.
Záleží na konkrétním onemocnění – při lokalizovaném kloubním postižení může pomoci například kloubní ortéza.
Mezi nejšetrnější sportovní a pohybové disciplíny patří plavání, běh na lyžích, chůze s hůlkami nebo bez nich, tanec či jízda na kole.
Cvičení a sport by měly být v případě akutního kloubního zánětu tabu.
Pozor na analgetika – potlačení bolesti může vyřadit ochranné mechanismy, kterými nám organismus signalizuje, abychom přestali s pohybem a odpočali si.
Hlavním cílem léčby revmatoidní artritidy je navození klidového stadia, či alespoň snížení aktivity nemoci na minimum. Zabránit nevratnému poškození kloubů je důležité pro každodenní život pacienta. Skutečným průlomem je v tomto směru tzv. cílená léčba.
Psoriáza neboli lupénka je chronické zánětlivé onemocnění, se kterým se pacienti často snaží vypořádat celý svůj život a jehož průběh je značně nepředvídatelný. Ačkoli je tato nemoc nejvíce známá kvůli svým kožním projevům, jedná se ve skutečnosti o onemocnění, které se může projevit i jinak než stříbřitými šupinkami na kůži.
Termoterapie (aplikace tepla nebo chladu) je jednou z nejstarších metod léčby příznaků revmatických nemocí. Její účinky se u jednotlivých pacientů liší, ale úleva může být při správném přístupu značná.
Pacientská organizace Revma Liga pomáhá jedincům s revmatoidní artritidou již 30 let. Mj. se spolupodílela na prosazení úhrady cílené biologické léčby (z veřejného zdravotního pojištění) i pacientům ve středně těžkém stadiu nemoci. Jakým aktivitám se zástupci této organizace věnovali a věnují v době pandemie covid-19? Co brání v České republice ideální dostupnosti péče pro revmatiky? A jaká doporučení mají (nejen) pro nově diagnostikované pacienty s RA? Mj. na to jsme se zeptali Edity Müllerové, předsedkyně Revma Ligy.
Stává se vám, že se po ránu probudíte s bolavými a ztuhlými klouby? Nemůžete se rozhýbat po dlouhém sezení v autě či u počítače? Jednoduchá, ale účinná cvičení jsou cestou, jak své klouby opět popohnat k činnosti.