Novinky

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Sportovat můžete i s revmatickou chorobou – základem je kvalitní výbava

Zimní aktivity obecně patří k těm nejnebezpečnějším. Důležité je proto kvalitní vybavení a ochranné pomůcky. Jak se co nejlépe připravit?

Během posledních desetiletí mluví odborníci často o tom, že fyzická nečinnost vede k mnoha chronickým onemocněním, která často souvisejí s nadváhou až obezitou. Na druhou stranu vzniká následkem sportování spousta zranění. Pokud vás trápí nějaké revmatické onemocnění, hledejte kompromis. Při výběru sportu vždy mějte na paměti svůj věk, zdravotní stav i případná rizika. Důležité je zvážit také náklady na vybavení, včetně ochranných pomůcek.

Od hokeje po horskou turistiku

Každému zájemci o zimní sporty se nabízí celá řada možností. Může si vybírat ze široké škály individuálních nebo kolektivních (týmových) aktivit, ke kterým patří například:

  • hokej,
  • lyžování,
  • běžkování,
  • bruslení,
  • snowboarding,
  • zimní pěší turistika.

Na vybavení nešetřete 

Při výběru sportovního vybavení je rozumné kupovat zboží vyšší kvality. Levnější výrobky nemusí být odolné a mohly by selhat v situacích, kdy na nich závisí zdraví či život uživatele. Vše by mělo správně sedět, zajišťovat patřičné pohodlí a hlavně bezpečnost. Nejlepší je poradit se s odborníkem nebo můžete vsadit na zkušené prodejce v obchodě. Ujistěte se, že vybavení kupujete od renomovaných výrobců.

Utajený problém 

Většina jedinců, kteří se objednají ke konzultaci na klinikách sportovního lékařství, jsou mladí a zdraví sportovci s poraněními souvisejícími s provozováním konkrétního sportu. Mohou však trpět nemocemi, o kterých doposud nevěděli. Některé revmatické choroby totiž začínají nenápadně a dokážou napodobovat zranění související se sportem. Například bolest a ztuhlost v dolní části zad může u mladých mužů patřit k prvním příznakům ankylozující spondylitidy (Bechtěrevovy nemoci). Vzhledem k tomu, že revmatická onemocnění často postihují pohybové ústrojí, mohou se „tvářit“ jako úrazové stavy. Proto je při jakýchkoliv dlouhotrvajících potížích namístě navštívit odborníka.

Osoby trpící některou z revmatických chorob by se rozhodně neměly sportování vyhýbat. Po poradě s lékařem jim může provozování vhodného typu sportu naopak velmi prospět.

(hah)

Zdroje:

http://www.scholastic.com/browse/article.jsp?id=1431

http://www.schriever.af.mil/News/Commentaries/Display/Article/279527/winter-sports-choosing-the-right-equipment-key-to-safety/

https://myhealth.alberta.ca/Alberta/Pages/winter-sport-and-recreation-safety-overview.aspx

https://www.nature.com/articles/nrrheum.2017.75

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18937522

Hodnocení článku:
(1296 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza a bechtěrev: pomůže biologická léčba?

Osteoporóza trápí vysoké procento osob trpících Bechtěrevovou chorobou, a to včetně mladých nemocných. Přestože úbytek kostní tkáně nebolí, může vést ke zlomeninám a souvisejícím vážným zdravotním komplikacím. Nově provedené studie naznačují, že biologická léčba užívaná v terapii revmatologických onemocnění může nemocným pomoci také v této oblasti.
15. 9. 2014 Bechtěrevova nemoc
Proč bechtěreviky bolí záda?

Proč bechtěreviky bolí záda?

Bolesti zad jsou jednou z nejčastějších stížností člověka dnešní doby. Existuje jen málo šťastlivců, kteří se s nimi nesetkali.
1. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc

Bechtěrevova nemoc

O Bechterevově nemoci si v pravidelném pořadu U lékaře ve Studiu Zet na rádiu BBC povídali MUDr. Tomáš Šebek s paní doktorkou Marií Sedláčkovou, primářkou Revmatologického a rehabilitačního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze.
7. 10. 2014 Bechtěrevova nemoc
Lékař číslo jedna je revmatolog

Lékař číslo jedna je revmatolog

Pokud vás trápí dlouhodobá ztuhlost a bolest zad nebo kloubů, neváhejte navštívit svého praktického lékaře. Ten vás zevrubně vyšetří a případně doporučí návštěvu některého specialisty.
30. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
5. 11. 2018 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: