Novinky

Bechtěrevikům s bolestmi kloubů a páteře pomůže jóga

Bechtěrevikům s bolestmi kloubů a páteře pomůže jóga

Bechtěrevova choroba je zánětlivé onemocnění drobných kloubů páteře. Může vést až k postupnému srůstání obratlů v tuhý celek, který nedovolí pacientovi běžný pohyb.

Vajra ásana

  • Proč: Tento cvik zlepšuje pohyblivost kloubů páteře, a tak významně snižuje ztuhlost i bolest zad.
  • Jak na to: Opatrně si klekněte na zem a sedněte si na paty. Ruce položte dlaněmi na stehna. Srovnejte bedra, hrudník a hlavu do jedné roviny. Dívejte se přímo před sebe a zhluboka dýchejte. V poloze vydržte alespoň 15 až 30 vteřin.

Pránájáma

  • Proč: Pránájáma neboli páteřní dýchání je dechové cvičení, které uvolňuje žebra a břišní svaly. Jejich pohyblivost je u bechtěreviků také snížena.
  • Jak na to: Vzpřímeně se posaďte a pokrčte nohy, nejlépe do tureckého sedu. Dlouze, zhluboka se nadechněte až do břicha. Poté dech zadržte a napočítejte do pěti. Pomalu opět vydechněte a uvolněte břišní svaly. Věnujte se dechovému cvičení alespoň 10 minut.

Pozice hada

  • Proč: Sarpásana neboli pozice hada protáhne prsní svaly a zlepšuje hybnost páteře.
  • Jak na to: Lehněte si na pevnou podložku na břicho a spojte prsty rukou za zády. Zvedněte horní polovinu těla od podložky a stáhněte lopatky k sobě. V této pozici se zhluboka nadechněte a zadržte dech na 5 vteřin. Poté se s výdechem položte zpět na podložku. Cvik opakujte alespoň 3- až 5krát.

Pozice ryby

  • Proč: Matsjásana neboli pozice ryby procvičuje hrudní svaly a zvyšuje pohyblivost páteře.
  • Jak na to: Lehněte si na záda na tvrdou podložku. Dolní končetiny natáhněte a nechte je u sebe. Ruce vsuňte pod zadek dlaněmi směrem k podložce. Lokty držte podél těla. Vzepřete se na dlaních a loktech a hlavu nechte poklesnout do záklonu tak, aby se dotýkala temenem podložky. V této pozici zhluboka dýchejte alespoň 15 až 30 vteřin.

Klidně vyzkoušejte!

Pro bechtěreviky je pravidelné cvičení jednou z důležitých složek jejich léčby, možná tou úplně nejdůležitější. Začít s jógou nevyžaduje žádnou velkou kondici, můžete to zkusit v podstatě v jakémkoliv věku. Je ovšem lepší pro začátek navštívit několik lekcí vedených zkušeným trenérem, abyste cviky prováděli správně a jóga pro vás byla opravdu prospěšná.

(vesa)

Zdroj: www.livestrong.com

Hodnocení článku:
(1867 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova nemoc: Když imunita vzdoruje

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je forma artritidy, která nejčastěji postihuje páteř. Patří do skupiny tzv. autoimunitních onemocnění. Lékaři ji neumí vyléčit, ale zmírnit ano.
2. 9. 2013 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Co s bechtěrevem (ne)zmůže fyzioterapeut

Trpíte Bechtěrevovou chorobou? Fyzioterapie, je-li správně prováděna, vede k úlevě od bolesti a pomáhá vyvarovat se zbytečným omezením v každodenním životě. Pokud svému odborníkovi v této oblasti důvěřujete a spolupracujete s ním, je úspěch na dosah.
17. 11. 2013 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Bechtěrev vám nemusí zničit jen záda

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především páteř a pohybový systém obecně. Nebezpečí ovšem hrozí i jinde v organismu. K jakým chorobám jsou tito pacienti náchylnější?
23. 1. 2017 Bechtěrevova nemoc
S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
28. 10. 2010 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

S bechtěrevem nemusíte zahodit řidičák!

Zůstat soběstačný tak dlouho, jak to jen jde. To je hlavní cíl chronicky nemocných a platí to i o lidech, které sužuje revmatická nemoc páteře. Jednou ze zásadních věcí pak bývá poradit si při řízení automobilu.
27. 7. 2018 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: