Novinky

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Bechtěrevova choroba: vědci už poznají, koho ohrožuje

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces.

Zrádnost Bechtěrevova onemocnění spočívá v jeho pomalém průběhu. Člověk si nemůže všimnout, že je na páteři něco špatně. Že to, co se tam odehrává, je nezvratný proces. Přitom i tady platí jako u každé jiné nemoci, že čím dříve se na problém přijde, tím lépe. Další potíž spočívá v nepředvídatelnosti postupu choroby. Možná ale již odborníci našli řešení. 

Našli se ukazatelé 

Vědci si lámali hlavu, jak u pacientů předpovědět průběh bechtěreva, jak poznat, zda se bude onemocnění zhoršovat rychle, nebo nikoli. Vše nasvědčuje tomu, že na to již přišli – nedávná německá studie tvrdí, že závažnost budoucího postupu onemocnění budou odhalovat tzv. biomarkery. Jsou to látky, které můžeme stanovit z krve. Je to podobné, jako když se zjišťuje výše cholesterolu ve vaší krvi. Ovšem v případě Bechtěrevovy choroby je těchto biomarkerů více a mají mnohem složitější názvy. Lze si je představit jako takové "červeně blikající kontrolky", které pro lékaře znamenají: pacienta je třeba léčit, je v riziku.   

Odhalená budoucnost 

Bechtěrevova choroba je zánětlivé chronické onemocnění, které postihuje vazy páteře. Jednoduše řečeno dochází k tomu, že v postiženém místě se do pružných měkkých tkání ukládá vápník a vznikají srůsty – těm se odborně říká syndesmofyty. Ve výše zmíněné německé studii šlo právě o tyto syndesmofyty. Co se zjistilo?

  • Veliká skupina pacientů s těmito srůsty byla sledována dva roky.
  • U některých se po této době vytvořily další nové srůsty, u jiných nikoli.
  • Varováním byly právě biomarkery – u pacientů, kteří měli ve výsledku horší průběh nemoci, byly na začátku studie některé z nich zvýšeny. 
  • Jsou to tedy právě tyto sloučeniny obsažené v krvi, které by mohly v brzké době předpovídat míru postižení páteře.

Proč je to důležité?

Vědět dopředu, u kterého pacienta dojde ke zhoršení, je velmi důležité pro vašeho lékaře, ale především pro vás. Když odborník bude vědět, že jste tzv. v riziku, nic nezanedbá a použije všechnu dostupnou léčbu, aby vám prospěl. To, že dnes můžeme sledovat tyto biomarkery, může navíc také v budoucnu významně pomoci s rozvojem nové terapie.

(dak)

Zdroj: autoimmunityblog.wordpress.com

Hodnocení článku:
(1793 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: