Novinky

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.

Tato skutečnost ale zůstává mnohým pacientům často skryta.

Srdce a aorta v ohrožení

Podkladem Bechtěrevovy nemoci je chronický zánět, který je autoimunitního původu a „vybírá si“ jen některé tkáně v těle, například páteř a sakroiliakální skloubení nebo oční tkáně. Zasáhnout může i srdce a aortu. Aorta je největší cévou, kterou srdce pumpuje do těla veškerou krev. Autoimunitní zánět u bechtěreva probíhá skrytě ve všech cévách, ale v aortě se projevuje nejvíce.

Zvýšená tuhost cév zvyšuje krevní tlak

Podle Americké kardiologické asociace je zvýšená tuhost stěn cév rizikem pro výskyt zvýšeného krevního tlaku, tzv. hypertenze. Tato tuhost u Bechtěrevovy nemoci je důsledkem autoimunitního zánětu ve stěně cév. Nepoddajnost stěn cév při delším trvání nemoci nadměrně zatěžuje srdce, způsobuje jeho oslabování a posléze hrozí i možnost selhání srdce. Méně často mohou být zánětem poškozeny srdeční chlopně, které potom vyžadují chirurgickou výměnu.

Vyšetření srdce je bezbolestné

Nová švédská studie publikovaná ve Scandinavian Journal of Rheumatology našla 57 pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Kontrolní skupina k porovnání výsledků zahrnovala 78 zdravých jedinců. Obě skupiny podstoupily nebolestivou kardiologickou prohlídku pomocí ultrazvukového vyšetření srdce. Posuzovaly se dva hlavní parametry: celková poddajnost (roztažitelnost) aorty a výkon levé srdeční komory.

Potíže se srdcem zůstávají dlouho „němé“

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí sice nepociťovali v běžném životě žádné srdeční problémy, ale při vyšetření jim byly zjištěny známky podstatně zvýšené tuhosti (nepoddajnosti) aorty. Srdeční výkon byl v obou skupinách účastníků studie srovnatelný.

Mužská srdce jsou křehčí

Ačkoli jsou srdečně-cévní problémy u pacientů s bechtěrevem časté, jsou rozpoznány u méně než 2 % z nich. Zajímavostí je, že se projevují téměř vždy u mužů. Jestliže je u nich snížena roztažitelnost aorty, srdce musí pracovat proti většímu odporu, a proto se časem unaví a může dojít snadněji k jeho vyčerpání (srdečnímu selhání).

Bechtěrevik patří také do ambulance kardiologa

Tato studie jasně ukázala vztah mezi aktivitou Bechtěrevovy nemoci a možným skrytým postižením srdce a cév, zejména aorty. Tyto jsou dlouhodobě nerozpoznány a mohou se z nich vyvinout problémy se srdcem a krevním oběhem (zejména vysoký tlak, poškození srdečních chlopní a při dlouhém trvání onemocnění i srdeční selhání). Proto by pacienti s bechtěrevem měli pravidelně absolvovat prohlídky u kardiologa.

Změny na srdci a cévách jsou velmi dobře zjistitelné speciálním kardiologickým testem (echokardiografie – speciální ultrazvuk srdce). Toto bezbolestné a přesné vyšetření může pomoci odhalit postižení srdce a cév podstatně dříve, než je pocítí pacienti s bechtěrevem sami „na vlastní kůži“ v běžném životě.

(jnl)

Zdroj: www.spondylitis.org/press/news/355.aspx
www.informaworld.com

Hodnocení článku:
(1669 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

Letní cestování s bechtěrevem: nepodceňte přípravy

S nadcházejícím létem se blíží čas, kdy si většina z nás vybírá alespoň část dovolené a vyráží na daleké i blízké cesty. Nejinak je tomu i u pacientů s Bechtěrevovou nemocí. Také na dovolené je však třeba pamatovat na pravidelný režim...
20. 6. 2010 Bechtěrevova nemoc
Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: