Novinky

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.

Ankylozující spondylitida nejsou jen bolavá záda

Bechtěrevova nemoc je nejčastěji spojována s bolestí a ztuhlostí v dolní části zad. Tyto problémy bývají nejintenzivnější ráno po probuzení anebo po delší době nečinnosti. Mimo to se však mohou vyskytnout ještě další doprovodné příznaky, jako jsou zvýšená únava, ztráta chuti k jídlu, hubnutí, začervenání a bolest očí, potíže se srdcem či střevní záněty. Bolesti kloubů se mohou vyskytnout také na jiných místech než jen v oblasti zad.

Klouby, které trpí Bechtěrevovou nemocí nejčastěji

Kromě křížokyčelního skloubení v dolní části zad (také nazývané sakroiliakální [SI] skloubení) mohou být postiženy i další klouby. Konkrétní příznaky se vyskytují zhruba u tohoto množství pacientů: 

  • krk 75 %,
  • střední až horní část zad 50–70 %,
  • paty a ramena 30 %,
  • kolena 20 %,
  • zápěstí, prsty na nohou či na rukou 5 %.

Pokud se symptomy Bechtěrevovy choroby manifestují i mimo páteř, může to být znamení, že jde o závažnější formu nemoci. Proto je důležité vědět, jak tyto příznaky rozpoznat, aby mohla být co nejdříve započata léčba, kterou by se zabránilo dalšímu rozvoji onemocnění.

Jak poznám, že je s klouby něco v nepořádku?

Postižené klouby bývají oteklé, začervenalé a teplejší. Takto se nejčastěji projevuje postižení ramenních kloubů, kolen, kotníků či malých kloubů na nohou. Ztuhlost a otoky jsou nejhorší ráno a po rozcvičení se zlepšují. Pohyblivost v kloubu bývá snížená a také chůze může být bolestivá. Pokud je ankylozující spondylitidou postižen kyčelní kloub, bolest se nejčastěji přenáší do třísel, kolen nebo hýždí. V tomto případě vznikají obtíže v kyčelních kloubech typicky před dovršením 16 let věku.

Pokud vás trápí některé z těchto kloubních potíží, neváhejte a sdělte to svému lékaři. Z časného zahájení léčby jistě budete mít prospěch.

(viv)

 

Zdroj: https://www.webmd.com/arthritis/beyond-the-back#1

Hodnocení článku:
(1871 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Při sportu zapomínám na revma a nic mě nebolí

Ty tam jsou časy, kdy se nemocným všeho druhu radilo, aby se šetřili. Heslem dneška je hlavně se hýbat. A není to jen nějaká momentální móda – prospěšnost pohybu je dokázána výzkumem.
16. 4. 2018 Bechtěrevova nemoc
Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Mám Bechtěreva. A přesto řídím auto!

Lidé s Bechtěrevovou chorobou mají oproti zdravé populaci ztížené životní podmínky. Protože jim jejich onemocnění neumožňuje hýbat se v celém rozsahu, musejí často používat různé pomůcky. A právě ty jim mohou usnadnit život. Třeba při řízení auta.
13. 8. 2008 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: