Zaklonit hlavu a pozorovat mraky na obloze, vyndat knížku z horní police, ohlédnout se za sebe – pro zdravého člověka jde o běžné činnosti, které vykonává samozřejmě.
Řada lidí má s Bechtěrevovou chorobou spojenou představu ztuhlých a bolestivých zad. Pro ty, kteří se s touto diagnózou setkají poprvé, jde zpravidla o veliký šok. Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je chronické revmatické onemocnění, při kterém dochází k opakovaným vzplanutím zánětu postihujícího především obratle i jiné klouby.
Přitom ale existují způsoby, jak průběh nemoci ovlivnit. Pacienti sami by se měli soustředit především na tři věci:
Udržet se v pohybu – je důležité provádět pravidelně (nejlépe každý den) cvičení a rehabilitaci zaměřenou na pohyblivost páteře i dalších kloubů.
Mít váhu pod kontrolou – nadváha znamená zbytečnou zátěž pro klouby i páteř a urychluje postižení, ke kterému dochází vlivem zánětlivé aktivity nemoci.
Přestat kouřit – kouření podporuje zánět v těle, a proto kuřáci trpí častějšími vzplanutími choroby.
Bechtěrevova nemoc se objevuje často u mladých jedinců, a to již ve druhé nebo třetí dekádě života. Následkem zánětlivých změn při nepříznivém průběhu nemoci může být v posledním stadiu i absolutní ztuhlost páteře a invalidita u relativně mladých lidí. Průběh nemoci je ale naštěstí možno ovlivnit a této situaci zabránit. Kromě výše uvedených zásad je důležité, aby byl každý bechtěrevik v péči revmatologa, jenž zvolí vhodnou léčbu. Slibných výsledků u ankylozující spondylitidy dosahuje biologická léčba, která umožňuje zachování kvality života a nevratné změny v důsledky zánětu minimalizuje.
Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.
Zajímá vás, jak probíhá lázeňská léčba Bechtěrevovy nemoci? Nevíte, jak se můžete do lázní dostat, váháte, zda vám lázně mohou nějakým způsobem prospět?
Právě na tyto otázky vám odpoví naše nové video, na které se můžete těšit už v průběhu ledna.
Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto hendikepu.
Léčit tzv. ankylozující spondylitidu, tedy Bechtěrevovu chorobu, lze různými způsoby. V poslední době je stále populárnější používat vedle klasické léčby i rehabilitaci.
Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.