Novinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů.

Bylinky, které vyčistí tělo a zmírní bolest

Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka. Tyto byliny pomáhají v detoxikaci organismu, zlepšují krevní oběh a zlepšují průtok krve do svalů a kloubů, čímž se snižuje riziko vzniku zánětu. Řada z nich má také analgetické vlastnosti.

Možnosti využití rostlinek v domácím prostředí

Bylinky lze využít mnoha způsoby – používají se čerstvé nebo usušené rostliny, ze kterých se obvykle připravuje odvar či nálev, nebo éterické oleje, které se používají pro přípravu koupelí a masáží.

  • Obklady: Sušené nebo čerstvé bylinky dejte do vody, přiveďte k varu a vařte asi 10 minut. Nechte vychladnout a přikládejte na postiženou oblast. Ponechte na místě asi dvě hodiny. Aby byl účinek silnější, můžete bolestivé místo obvázat fólií, obklad tak zůstane delší dobu horký.
  • Koupele: Jsou ideální nejen pro relaxaci, ale také pro zmírnění revmatických bolestí. Do napuštěné vany nakapejte asi 5–10 kapek vybraného esenciálního oleje a promíchejte. Ve vaně byste měli zůstat aspoň 10 minut, aby měl olej čas proniknout do těla a měl správný účinek. Na bolesti kloubů je výborná koupel z pryskyřice borovice nebo z tužebníku jilmového.
  • Masáže: Do základního oleje (například slunečnicového nebo šípkového) přidejte určitý poměr rostlinných éterických olejů. Pamatujte si, že 30 kapek odpovídá objemu asi 1 ml. Připravenou směsí pak masírujete postižené oblasti. Používejte jemný tlak a vyvarujte se masáží zanícených kloubů. Masáže jsou vhodné pro zmírnění ztuhlosti a bolesti.
  • Čaje: Z bylinek lze připravit i čaje, které se obvykle pijí 3× denně. Například čaj z vrbové kůry (1–2 lžičky dubové kůry vaříme 10 minut) nebo čaj z šípku. Šípky podstatně snižují nutnost užívání léků proti bolesti, pokud je užíváte jako doplněk.

(aši)

Zdroj: http://www.steadyhealth.com/about/herbs_for_rheumatism, http://www.suite101.com/content/herbal-remedies-for-arthritis-and-rheumatism-a292050

Hodnocení článku:
(2336 hodnocení - 3,9 z 5)

Další doporučené články

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.
1. 11. 2011 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Přední český fyzioterapeut Pavel Kolář bojuje s Bechtěrevovou nemocí

Nemoci si nevybírají, na koho zaútočí. Dokladem toho je i náš vyhlášený fyzioterapeut Pavel Kolář, který od mládí bojuje s Bechtěrevovou nemocí. Svým životním postojem, aktivním přístupem k onemocnění a pomocí svého povolání ale naštěstí drží svou nemoc „v šachu“.
14. 3. 2010 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Osm zažitých mýtů o léčbě běchtěreva jídlem a vínem

Mezi revmatiky koluje řada mýtů o terapii stravou. Vznik těchto zpráv je přirozený, protože léčba revmatických onemocnění má nežádoucí účinky, kterých se část pacientů bojí. Nicméně žádné potraviny nedokážou to, co léky. Jaké mýty jsou nejčastější a které vyloženě nebezpečné?
26. 10. 2017 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: