Novinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů.

Bylinky, které vyčistí tělo a zmírní bolest

Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka. Tyto byliny pomáhají v detoxikaci organismu, zlepšují krevní oběh a zlepšují průtok krve do svalů a kloubů, čímž se snižuje riziko vzniku zánětu. Řada z nich má také analgetické vlastnosti.

Možnosti využití rostlinek v domácím prostředí

Bylinky lze využít mnoha způsoby – používají se čerstvé nebo usušené rostliny, ze kterých se obvykle připravuje odvar či nálev, nebo éterické oleje, které se používají pro přípravu koupelí a masáží.

  • Obklady: Sušené nebo čerstvé bylinky dejte do vody, přiveďte k varu a vařte asi 10 minut. Nechte vychladnout a přikládejte na postiženou oblast. Ponechte na místě asi dvě hodiny. Aby byl účinek silnější, můžete bolestivé místo obvázat fólií, obklad tak zůstane delší dobu horký.
  • Koupele: Jsou ideální nejen pro relaxaci, ale také pro zmírnění revmatických bolestí. Do napuštěné vany nakapejte asi 5–10 kapek vybraného esenciálního oleje a promíchejte. Ve vaně byste měli zůstat aspoň 10 minut, aby měl olej čas proniknout do těla a měl správný účinek. Na bolesti kloubů je výborná koupel z pryskyřice borovice nebo z tužebníku jilmového.
  • Masáže: Do základního oleje (například slunečnicového nebo šípkového) přidejte určitý poměr rostlinných éterických olejů. Pamatujte si, že 30 kapek odpovídá objemu asi 1 ml. Připravenou směsí pak masírujete postižené oblasti. Používejte jemný tlak a vyvarujte se masáží zanícených kloubů. Masáže jsou vhodné pro zmírnění ztuhlosti a bolesti.
  • Čaje: Z bylinek lze připravit i čaje, které se obvykle pijí 3× denně. Například čaj z vrbové kůry (1–2 lžičky dubové kůry vaříme 10 minut) nebo čaj z šípku. Šípky podstatně snižují nutnost užívání léků proti bolesti, pokud je užíváte jako doplněk.

(aši)

Zdroj: http://www.steadyhealth.com/about/herbs_for_rheumatism, http://www.suite101.com/content/herbal-remedies-for-arthritis-and-rheumatism-a292050

Hodnocení článku:
(2335 hodnocení - 3,9 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Bechtěrev na koňském hřbetě – pro i proti

Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je z koňského sedla. O pozitivním vlivu jízdy na koni se zmiňovali již slavní lékaři Hippokrates a Galén.
19. 5. 2012 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Osm tipů pro bechtěreviky, jak udržet tělo fit

Každý člověk potýkající se s Bechtěrevovou nemocí by se měl snažit být aktivní. Díky vhodnému cvičení lze předcházet nežádoucímu zkracování svalů a tuhnutí páteře. Snáze se tak udržuje i co největší rozsah pohybu ve velkých a menších kloubech. Nechte se inspirovat našimi tipy.
9. 5. 2016 Bechtěrevova nemoc
Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Cvičení, nebo rehabilitace? Běchtěrevova choroba si žádá obojí

Pro osoby s Bechtěrevovou chorobou jsou pohyb a rehabilitace naprosto nepostradatelné součásti každodenního života. Přestože v obou případech je jejich hlavním cílem snížit riziko předčasné ztráty hybnosti a předcházet nepříjemným bolestem, v praxi mezi nimi určité rozdíly jsou.
1. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: