Novinky

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc postihuje především klouby pánve, páteře, hrudníku, ramenou a kyčlí. Ušetřeny však nebývají ani další klouby. Autoimunitní zánět také často zasáhne oči a způsobuje nesnesitelnou únavu. Moderní léčba si alespoň s příznaky nemoci naštěstí dokáže poradit. Průběh tak bývá účinnou terapií značně zpomalen a postižení jedinci se díky tomu dožívají vysokého věku.

Více let, více potíží

S příchodem stárnutí se však začíná hlásit o slovo i degenerativní poškození kloubů – osteoartróza. Ta může nemocným značně přitížit. Bechtěrevici nejsou ušetřeni ani dalších projevů stáří, které se často pojí s nezdravým životním stylem. Jedná se například o vysoký krevní tlak, cukrovku, obezitu či zvýšení cholesterolu v krvi. Poruchy metabolismu mohou vést k rozvoji kornatění tepen a vzniku infarktu myokardu, mozkové mrtvice a ischemické choroby dolních končetin.

Vzácné, ale nebezpečné komplikace

  • Syndrom kaudy. Dlouhodobý průběh Bechtěrevovy choroby může způsobit útlak míšních nervů v páteřním kanálu. Takzvaný syndrom kaudy equiny je charakterizován poruchou hybnosti nohou, snížením až ztrátou citlivosti a poruchou svěračů močového měchýře a řitního otvoru.
  • Amyloidóza ledvin. Poškození ledvin je obávanou komplikací chronického zánětlivého onemocnění kloubů. Selhávání ledvinových funkcí je způsobeno ukládáním zánětlivého proteinu amyloidu.
  • Poškození srdce a plic. Poruchy důležitých orgánů patří ke vzácným, ale velmi nebezpečným komplikacím Bechtěrevovy choroby. Chronický zánět postihuje především srdeční chlopně a aortu. Poškození může dospět až k nutnosti chirurgického řešení. Obdobným způsobem mohou být postiženy i plíce, jejichž tkáň může podlehnout zjizvení. Proces urychluje kouření, nemocní by tak v žádném případě neměli holdovat tabáku. 

Tipy pro zdravější stáří

  1. Zůstaňte aktivní. Pravidelný pohyb pomáhá udržet v kondici pohybový aparát, ulevuje od bolesti, ale také prokazatelně zlepšuje náladu. Stárnutí je totiž často spjato s rozvojem depresí. Nedejte tedy ponurým myšlenkám šanci a udržte se ve formě každodenním cvičením. Vhodnou volbou může být strečink, rehabilitační cviky, ale také procházky nebo plavání.
  2. Jezte zdravě. Omezte příjem živočišných tuků, smažených jídel a sladkostí. Nezdravá strava stojí za výrazným zrychlením kornatění tepen. Do svého jídelníčku naopak zařaďte nenasycené rostlinné tuky, vlákninu, ovoce a zeleninu. Prospějete tím nejen svému fyzickému, ale i duševnímu zdraví.
  3. Vyhněte se alkoholu. Nadměrné pití urychluje rozvoj kornatění tepen, ale také značně přitěžuje poškozeným kloubům.
  4. Přestaňte kouřit. Tento zlozvyk výrazně zhoršuje průběh Bechtěrevovy choroby. 
  5. Dodržujte pokyny lékaře. Moderní léčba výrazně zlepšila životní vyhlídky nemocných. Blahodárných účinků terapie však dosáhnete pouze v případě, že budete pečlivě dodržovat veškeré rady a doporučení odborníků. 
  6. Obklopte se přáteli. Ve více lidech se to lépe táhne a v případě stárnutí platí osvědčené moudro dvojnásob. Rodina a přátelé vám pomohou překonat případné těžké životní chvíle.

(holi)

Zdroj:
chealth.canoe.ca 
www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1407 hodnocení - 3,3 z 5)

Další doporučené články

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pár cigaret a bechtěrev přijde rychleji

Pokud trpíte Bechtěrevovou nemocí a holdujete tabákovým výrobkům, pravděpodobně tak urychlujete zhoršování svých kloubních obtíží.
22. 1. 2012 Bechtěrevova nemoc
Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Cesta kolem světa s Bechtěrevovou nemocí

Tak jako každé chronické a v podstatě nevyléčitelné onemocnění i Bechtěrevova choroba představuje pro všechny zúčastněné velký nápor na psychiku.
3. 6. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: