Novinky

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele  a cvičení

S bolestí beder pomohou nejen léky, ale i klid, koupele a cvičení

Bolesti bederní a křížové části zad, tj. "dolních zad", jsou dennodenním chlebem praktického lékaře a ortopeda. Stěžují si na ně hlavně starší lidé, ale nevyhýbají se ani mladým pacientům. Nejčastěji přicházejí v důsledku přetížení svalových a šlachových struktur příslušné části zad.

Také provázejí výhřez ploténky nebo některá onemocnění svalově-kosterní soustavy včetně Bechtěrevovy nemoci, artrózy a revmatoidní nebo jiné artritidy.

Každé nemoci, co její jest

Nejlepší je cílená léčba podle příčiny obtíží. Proto je před léčebnými doporučeními nutné nejprve zjistit příčinu bolestí zad. Prosté přetížení speciální léčebný zásah nevyžaduje, zatímco ankylozující spondylitida, revmatoidní artritida, psoritická artritida či infekční artritida, nádorové onemocnění či úraz vyžadují speciální léčebný přístup šitý na míru dané nemoci.

Kdy bolest alarmuje

Něco jiného je "jen" nepříjemná bolest, která však nepůsobí další obtíže a nezhoršuje se, a něco jiného zas bolest, která se stupňuje a/nebo je doprovázena dalšími obtížemi, zejména teplotou, bolestmi dalších kloubů, poruchami hybnosti nebo otoky. Lékaře je třeba urychleně vyhledat, zejména pokud je bolest spojená se změnami hybnosti či citlivosti, a to nejen zad, ale například dolních končetin nebo oblasti rozkroku, či pokud je doprovázena poruchou vyměšování moči a stolice. Také teplota a celkový pocit nemoci by měly vést k návštěvě lékaře, mohou totiž signalizovat například infekci ledvin apod.

Jak si pomůžeme sami

Vyloučí-li lékař závažnou nebo speciální příčinu obtíží, nastupuje nespecifická („obecná“) léčba, zaměřená především na ústup obtíží. Ta zahrnuje obvykle léky proti bolesti, případně proti otoku, a léky na uvolnění případných svalových zatuhlin. Kromě toho je však vhodná a často i nutná nefarmakologická léčba obtíží.
  • Pokud možno nesetrvávat na lůžku déle než tři dny. Pak začíná nastupovat oslabení svalové síly, které může zhoršit bolesti.
  • Vhodné cvičení k rozcvičení zatuhlých či namožených svalů. Často pomáhá nejdříve chůze a opatrný strečink. Mělo by se cvičit jen do nástupu bolesti. Přesné cviky by vás měli naučit na rehabilitaci, kde by také měly být kontrolovány pokroky dosažené cvičením, neboť jen cvičení na hodině rehabilitace nestačí. Je nutno pokračovat ve cvičení každý den doma.
  • Teplé a studené obklady, případně koupele. Co je vhodné právě pro vás, určí ošetřující lékař.
  • Je-li to možné, pokračovat v pracovním procesu, jelikož často z psychického hlediska podporuje uzdravení. Zároveň je však třeba vyvarovat se dlouhému sezení. Sed je zejména pro bedra a kříž velmi zatěžující poloha a může obtíže zhoršovat a fixovat.

(zak)

Zdroj:

Hodnocení článku:
(1455 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Co nabízí bechtěrevikům sociální systém?

Možného zhoršení nemoci a ztráty soběstačnosti se obává asi každý pacient s Bechtěrevovou chorobou – jak zvládnu pracovat, jak budu provádět každodenní činnosti? I když se mnoho okolností jeví jako velká neznámá, většina z nich má řešení. V první řadě je potřeba požádat o pomoc. A to nejen své blízké, ale i český sociální systém.
28. 11. 2020 Bechtěrevova nemoc
Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Dvanáct zaměstnání, která vaše záda opravdu neocení

Řidič, policista, učitel, ba dokonce i lékař. Tato a další zaměstnání vašim bolavým zádům rozhodně nepřidají, a bechtěrevikům mohou dokonce výrazně uškodit. Přinášíme seznam povolání, kterým byste se měli obloukem vyhnout v případě, že trpíte chronickými bolestmi zad.
3. 3. 2014 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Trpíte Bechtěrevovou nemocí? Chraňte si páteř

Lidé trpící ankylozující spondylitidou, tedy Bechtěrevovou chorobou, by měli na zdraví své páteře dávat obzvlášť velký pozor. Jednou z možností, jak si tuto část těla chránit, je i používání různých ochranných pomůcek, zejména při sportu.
16. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: