Novinky

Zázračná

Zázračná "antirevmatická" dieta není. Přesto si hlídejte, co jíte

V posledních letech získávají oblibu u lidí s artritidou nejrůznější typy diet. Doposud však neexistuje žádná taková, u které by byla prokázána účinnost řádnou vědeckou studií.

V posledních letech získávají oblibu u lidí s artritidou nejrůznější typy diet. Doposud však neexistuje žádná taková, u které by byla prokázána účinnost řádnou vědeckou studií. To ale neznamená, že nemá smysl hledat pro sebe nejlepší způsob stravování. Naopak – vyplatí se být všímavým a objevit to, co nám prospívá, nebo naopak škodí.

Dostatek vápníku, minimum alkoholu

Pokud trpíte chronickým zánětlivým onemocněním, platí pro vás víc než pro jiné určité zásady stravování. Lidé trpící např. střevními záněty nebo Bechtěrevovou chorobou mají vyšší riziko vzniku osteoporózy. Řídnutí kostí se nedá spolehlivě zabránit, ovšem určitá prevence spočívá v dostatečném přísunu vápníku spolu s vitaminem D a omezeném příjmu alkoholu. Víc než 2 alkoholické nápoje denně zvyšují riziko vzniku osteoporózy. Navíc kombinace pití s některými léky může způsobit závažné vedlejší účinky poškozující játra a další orgány.

Osm rad, jak být fit

  1. Zjistěte, zda léky, které užíváte, ovlivňují metabolismus jiných látek, které přijímáte v potravě. Některé prostředky zadržují v těle více sodíku, jiné vedou k nadměrné ztrátě draslíku. Metotrexát například může snižovat hladinu kyseliny listové v těle.
  2. Jezte rozmanitou stravu, která vám prospívá.
  3. Konzumujte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných produktů.
  4. Vyhněte se tukům (zejména živočišným), cholesterolu, cukru a soli.
  5. Denně vypijte alespoň 8 až 10 sklenic vody.
  6. Pokud nepřijímáte v potravě dostatek vitaminů a minerálů, vyzkoušejte potravinové doplňky.
  7. Vyhněte se alkoholu nebo jídlům, která není vhodné kombinovat s užívanými léky.
  8. Udržujte si správnou váhu.

Boj s nadváhou i s podvýživou

Na vzniku obezity se často podílí léky, u kterých je přibírání na váze jeden z nežádoucích účinků. Nadměrná hmotnost přitom:

  • zatěžuje klouby a kosti,
  • má vliv také na vznik vyššího krevního tlaku a cukrovky,
  • bývá příčinnou cévních mozkových příhod, infarktu srdce,
  • může i za některé typy nádorů.

Též nízká hmotnost může být způsobena následkem užívání některých léků, podílet se na ní může také dlouhodobý zánět či deprese spojená s onemocněním. Podvyživený pacient častěji trpí špatnou náladou, chudokrevností a chronickou únavou. Pokud spadáte do některé z těchto dvou skupin, rozhodně se snažte řešit problémy s váhou raději dříve než později.

(blš)

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1981 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

S Bechtěrevovou nemocí často souvisí i zánět střev

Mnoho lidí si neuvědomuje, že trávicí trakt obsahuje největší počet imunitních buněk ze všech orgánů těla. Proto není divu, že právě toto „sídliště imunity“ je poškozeno v případech, kdy se špatně naprogramovaný imunitní systém obrátí proti a buňkám vlastního těla...
10. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

Jste bechtěrevik? Myslete na racionální stravu!

V posledních letech získala na popularitě řada speciálních diet pro pacienty se spondylitidou. Vesměs žádná ale bohužel nevycházela z pečlivé kontrolované studie. V zásadě tato doporučení vznikla jako zkušenosti samotných pacientů, kteří postupem času zjistili...
25. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Cílená léčba by neměla být pouze pro  pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Cílená léčba by neměla být pouze pro pracující, říká předseda klubu Bechtěreviků

Pacientská organizace Klub bechtěreviků už řadu let pomáhá lidem, kteří se potýkají s ankylozující spondylitidou (Bechtěrevovou chorobou). Revmatické zánětlivé onemocnění se projevuje zejména bolestmi a postupným tuhnutím zad. V České republice postihuje až 1 % osob, tedy 100 000 jedinců. Jedním z nich je i Jindřich Fanta (66), kterému byla nemoc diagnostikována ve 30 letech a který již 13 let stojí v čele této pacientské organizace.
30. 3. 2020 Bechtěrevova nemoc
Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?
14. 9. 2015 Bechtěrevova nemoc
Sedm mýtů o bolestech zad

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.
10. 3. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: