Novinky

Zázračná

Zázračná "antirevmatická" dieta není. Přesto si hlídejte, co jíte

V posledních letech získávají oblibu u lidí s artritidou nejrůznější typy diet. Doposud však neexistuje žádná taková, u které by byla prokázána účinnost řádnou vědeckou studií.

V posledních letech získávají oblibu u lidí s artritidou nejrůznější typy diet. Doposud však neexistuje žádná taková, u které by byla prokázána účinnost řádnou vědeckou studií. To ale neznamená, že nemá smysl hledat pro sebe nejlepší způsob stravování. Naopak – vyplatí se být všímavým a objevit to, co nám prospívá, nebo naopak škodí.

Dostatek vápníku, minimum alkoholu

Pokud trpíte chronickým zánětlivým onemocněním, platí pro vás víc než pro jiné určité zásady stravování. Lidé trpící např. střevními záněty nebo Bechtěrevovou chorobou mají vyšší riziko vzniku osteoporózy. Řídnutí kostí se nedá spolehlivě zabránit, ovšem určitá prevence spočívá v dostatečném přísunu vápníku spolu s vitaminem D a omezeném příjmu alkoholu. Víc než 2 alkoholické nápoje denně zvyšují riziko vzniku osteoporózy. Navíc kombinace pití s některými léky může způsobit závažné vedlejší účinky poškozující játra a další orgány.

Osm rad, jak být fit

  1. Zjistěte, zda léky, které užíváte, ovlivňují metabolismus jiných látek, které přijímáte v potravě. Některé prostředky zadržují v těle více sodíku, jiné vedou k nadměrné ztrátě draslíku. Metotrexát například může snižovat hladinu kyseliny listové v těle.
  2. Jezte rozmanitou stravu, která vám prospívá.
  3. Konzumujte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných produktů.
  4. Vyhněte se tukům (zejména živočišným), cholesterolu, cukru a soli.
  5. Denně vypijte alespoň 8 až 10 sklenic vody.
  6. Pokud nepřijímáte v potravě dostatek vitaminů a minerálů, vyzkoušejte potravinové doplňky.
  7. Vyhněte se alkoholu nebo jídlům, která není vhodné kombinovat s užívanými léky.
  8. Udržujte si správnou váhu.

Boj s nadváhou i s podvýživou

Na vzniku obezity se často podílí léky, u kterých je přibírání na váze jeden z nežádoucích účinků. Nadměrná hmotnost přitom:

  • zatěžuje klouby a kosti,
  • má vliv také na vznik vyššího krevního tlaku a cukrovky,
  • bývá příčinnou cévních mozkových příhod, infarktu srdce,
  • může i za některé typy nádorů.

Též nízká hmotnost může být způsobena následkem užívání některých léků, podílet se na ní může také dlouhodobý zánět či deprese spojená s onemocněním. Podvyživený pacient častěji trpí špatnou náladou, chudokrevností a chronickou únavou. Pokud spadáte do některé z těchto dvou skupin, rozhodně se snažte řešit problémy s váhou raději dříve než později.

(blš)

Zdroj: www.spondylitis.org

Hodnocení článku:
(1512 hodnocení - 2,8 z 5)

Další doporučené články

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

10 věcí, které pomohou překonat ranní ztuhlost

Máte kvůli bolestem problém vstát ráno z postele? Trvá hodinu, než se vaše tělo dostane na „provozní teplotu“? Pokud ano, může vám pomoci několik rad pro co nejlepší zvládnutí tohoto hendikepu.
30. 9. 2012 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Bechtěrevova nemoc ohrožuje i srdce

Fakt, že Bechtěrevova nemoc postihuje páteř, je všeobecně známá skutečnost. Onemocnění se ale dotýká i srdce, cév a hlavně největší tepny v těle – aorty.
4. 5. 2009 Bechtěrevova nemoc
Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Nenechte se bechtěrevem okrást o aktivní stáří!

Bechtěrevova choroba je zánětlivé kloubní onemocnění, které postihuje převážně mladé jedince. Nelze je bohužel vyléčit, a tak nemocné doprovází celý život. Nabízíme několik tipů, jak se lze se zánětem kloubů poprat i ve vyšším věku tak, abyste stále zůstali fit a ve formě.
14. 5. 2015 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: