Poradna Bechtěrevova nemoc

Položit dotaz do poradny
Souhlasím s podmínkami


 

Kamila 5. 8. 2019

Dobrý den, můžete mi prosím pomoci objasnit závěr vyšetření po CT? Ve zprávě stojí "Axiální Spondylartropatie" a sakroileitida II. st. Jde tedy o Bechtěrevovu nemoc, na kterou je u mě již několik let podezření? Děkuji za odpověď!
Odpověď lékaře:
Milá paní/ slečno, axiální spondylartrtopatie je velká skupina zánětlivých chorob postihující především sakroiliakální klouby. Ten zánět na SI kloubech u Vás potvrzuje i CT. Do této skupiny patří také Bechtěrevova nemoc, a tak Vám nyní mohu jen říci, že se do B. CH může Vaše sakroileitida vyvinout, ale také nemusí, zatím je na zobrazeních vidět jen začáteční stav zánětu křížových (SI) kloubů.

Tomáš 26. 7. 2019

Dobrý den asi před měsícem a půl mi byl diagnostikovan bechterev, léčba kortikoidy, salazopyrin a aulin. Mírné zlepšení ale spis ho prisyzuji cvičením. Revmatolozka mi vysadila kortikoid a mám teď 3 měsíce jist salazopyrin 1-0-1 a aulin ráno. Můžu tak dlouho jist aulin když všude říkají max 15 dní? Je mi 35 let.
Odpověď lékaře:
Vážený pane, takzvaná nesteroidní antirevmatika jsou protizánětlivé léky, které tlumí bolest tím, že potlačují zánět. V případě Bechtěrevovy choroby jsou lékem první volby. Mezi ně Aulin patří. takže indikován je správně. Je však metabolizován játry, takže bych doporučila po měsíci užívání kontrolu jaterních testů, pokud budou normální a pokud neberete jiné další léky, můžete pokračovat ty tři měsíce. Pokud by byly jaterní testy zvýšené, bylo by třeba Aulin vyměnit za jiný lék z této skupiny.

Marcela 24. 7. 2019

Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda souvisí nespavost s Bechtěrevovou nemocí,kterou mám diagnostikovanou.Medrol mám již vysazen , užívám Děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Vážená paní, sama zánětlivá nemoc spánek neovlivňuje. Ale jistě fakt, že máte onemocnění s dlouhodobým trváním, Vám mohl způsobit tiseň, která se projeví nespavostí. Také nevím, zda Vás nebudí bolesti, které mohou být projevem Vašeho zánětlivého onemocnění, pak by pomohla protizánětlivá léčba antirevmatiky.. Zkuste si o tom pohovořit s Vaším praktickým lékařem

Tomáš 21. 7. 2019

Dobrý den, asi před půl rokem byl u mě zjištěn bechtěrev. Standardní léky u mě moc nezabírají, trochu pomáhá pravidelné cvičení. Mám největší problém s nohama, hlavně kyčle, stehenní svaly a kolena. Pří chůzi cítím každý krok. Revmatoložka mi řekla, že ještě nesplňuji požadavky na biolog. léčbu. Vzhledem k tomu, že kvůli bolestem a unavě nejsem schopen moc pracovat, tak bych se chtěl zeptat jestli si můžu hradit léčbu sám(kdyby fugovala tak ráději dám půlku příjmu pryč než abych nebyl schopný pracovat vůbec). Bylo mi řečeno, že stojí cca 20tis. A pokud by to bylo možné mám nárok na alespoň částečnou úhradu od pojišťovny? Je možné lečbu kdykoliv vysadit pokud nebude pomáhat? Děkuji za odpověď
Odpověď lékaře:
Vážený pane, biologická léčba je proces, který je nutno sledovat, takže hrazení z vlastní kapsy nemohu doporučit. Navíc je to léčba dlouhodobá, po vysazení může dojít ke zhoršení stavu, takže pacienti ji mívají mnoho let. Zánětlivá aktivita B. ch. kolísá, a tak spíše vyčkejte, zda kritéria nesplníte třebas příště, na podzim či v zimě, do té doby berte trvale protizánětlivé léky, které většině lidí alespoň částečně zklidní bolesti. Zvažte také lázeňskou léčbu, která můlže být vhodným doplněním léčby a opakované rehabilitace, často také situaci zklidní. Uvidíte efekt, přesvěčte se o tom.

Pavla 24. 6. 2019

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi axiální a ankylozujicí spondylartritidou? Děkuji.
Odpověď lékaře:
Axiální Spondylartritida je charakterizovaná zánětlivým postižením sakroiliakálních kloubů na magnetické rezonanci, ale na RTG ještě nemusí být nic vidět. Ankylozující S. má již prokazatelné RTG změny.