Novinky

Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?

Bolest zad je často spojená se ztuhlostí a zvýšením svalového napětí. Její charakter se může lišit v závislosti na tom, čím byla bolest vyvolána a jaké tělesné struktury byly postiženy. Mezi rizikové faktory pro rozvoj bolesti zad patří vrozené anomálie kostí či kloubů, stavy po úrazech pohybového aparátu, obezita, vyšší věk či depresivní poruchy. Příčiny bolesti zad můžeme rozdělit do několika základních skupin. V závislosti na tom, co bolest vyvolalo, pak lékař může nastavit individuální léčbu.

Mechanické příčiny bolesti zad

Vůbec nejčastěji vzniká bolest zad v důsledku přetížení, po neúměrné jednostranné zátěži, při sedavém zaměstnání či při nedostatku pohybové aktivity. Bolest zad může být v těchto případech vyvolána natažením či natržením svalových vláken nebo vazivových úponů či kloubní blokádou. Vzácněji vzniká bolest zad v důsledku úrazů, vrozených abnormalit páteře nebo degenerativních změn obratlů a obratlových disků.

Přenesená bolest zad

Bolest zad nemusí mít vždy původ přímo ve strukturách páteře. Může se jednat o tzv. přenesenou bolest, která je často nezávislá na pohybech či postavení páteře. K bolesti zad může tedy docházet i u takových stavů, jako jsou choroby ledvin, postižení pánevních orgánů, výduť aorty nebo onemocnění trávicího traktu (žaludeční vřed, zánět žlučníku či slinivky břišní).

Nemechanická bolest zad

Onkologická onemocnění postihující páteř a její okolí se mohou zpočátku projevovat pouze bolestí zad. Mezi nádorová onemocnění vyvolávající typicky bolesti zad patří například mnohočetný myelom. Infekce v oblasti páteře mohou představovat i potenciálně život ohrožující stav, pokud nejsou rozpoznány včas. Samotnou kapitolou jsou pak revmatologická onemocnění projevující se bolestí zad se zánětlivým charakterem.

Jak rozpoznat zánětlivý charakter bolesti?

Bolesti zad při onemocněních, jako například při ankylozující spondylitidě, psoriatické artritidě, enteropatické artritidě a dalších revmatologických chorobách, se od ostatních liší jejich zánětlivým charakterem – jsou spojeny s ranní ztuhlostí a zlepšením po rozcvičení. Často vznikají ještě před dosažením 40 let věku a trvají déle než 3 měsíce.

Co mě u lékaře čeká?

Základem pro správnou léčbu bolestí zad je identifikace jejich zdroje. Lékař nejdříve zjišťuje všechny okolnosti vzniku bolesti zad, délku jejího trvání a údaje o době, kdy ještě příznaky onemocnění pociťovány nebyly, ale mohlo dojít ke vzniku jejich příčiny. Poté vás vyšetří a na základě zjištěných údajů vám následně vystaví žádanky na další potřebná vyšetření. Ke správné diagnóze může totiž napomoci pořízení snímků na rentgenu, CT či magnetické rezonanci a různá laboratorní vyšetření. V závislosti na příčině bolesti pak lékař zvolí vhodnou léčbu – nejčastěji v podobě podání tablet či infuzí, obstřiků, operace či rehabilitací.

(viv)

 

Zdroje:

http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/neurology/low-back-pain/

https://www.statpearls.com/kb/viewarticle/23508/

https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/bolest-zad-v-ordinaci-revmatologa-diferencialni-diagnostika-479054

Hodnocení článku:
(1889 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Naučte se správně sedět, záda vám poděkují

Bolavá záda dokážou život pořádně znepříjemnit. Lidé s Bechtěrevovou chorobou se s tímto problémem setkávají téměř denně. Co dělat, aby se bolest během dne dala lépe snášet? Kromě dodržování léčby existují i další možnosti, jak si alespoň trochu ulevit.
3. 8. 2015 Bechtěrevova nemoc
Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Nesportovní způsoby krocení bechtěreva

Naprosto klíčovou činností, která pomáhá zpomalit rozvoj a postup Bechtěrevovy nemoci, je každodenní pravidelné protahovací cvičení a cvičení pro udržení celkové tělesné kondice. V tomto článku se ale dozvíte o aktivitách více či méně nesportovních...
17. 2. 2010 Bechtěrevova nemoc
Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida: Proč je třeba s léčbou neotálet?

Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
27. 6. 2018 Bechtěrevova nemoc
S bechtěrevem až na papežský stolec

S bechtěrevem až na papežský stolec

Ač se může zdát ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba velmi limitujícím onemocněním, lze i s tímto hendikepem dokázat velké věci. Jedním ze slavných pacientů byl i papež Jan Pavel II. Narodil se 18. května 1920 v polských Wadowicích pod jménem Karol Józef Wojtyła...
4. 4. 2010 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrev je, když.....

Bechtěrev je, když.....

Bechtěrevova choroba je chronické, celoživotní onemocnění. Jeho příznaky se tedy postupně vyvíjejí a nejsou v každé fázi nemoci stejné.
1. 7. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: