Novinky

Co vše může znamenat bolest zad?

Co vše může znamenat bolest zad?

Bolest zad postihne alespoň jednou během života většinu populace. V části případů odezní sama od sebe, jindy je třeba vyhledat lékaře. Jak poznáte, že nastala doba pro odbornou pomoc?

Bolest zad je často spojená se ztuhlostí a zvýšením svalového napětí. Její charakter se může lišit v závislosti na tom, čím byla bolest vyvolána a jaké tělesné struktury byly postiženy. Mezi rizikové faktory pro rozvoj bolesti zad patří vrozené anomálie kostí či kloubů, stavy po úrazech pohybového aparátu, obezita, vyšší věk či depresivní poruchy. Příčiny bolesti zad můžeme rozdělit do několika základních skupin. V závislosti na tom, co bolest vyvolalo, pak lékař může nastavit individuální léčbu.

Mechanické příčiny bolesti zad

Vůbec nejčastěji vzniká bolest zad v důsledku přetížení, po neúměrné jednostranné zátěži, při sedavém zaměstnání či při nedostatku pohybové aktivity. Bolest zad může být v těchto případech vyvolána natažením či natržením svalových vláken nebo vazivových úponů či kloubní blokádou. Vzácněji vzniká bolest zad v důsledku úrazů, vrozených abnormalit páteře nebo degenerativních změn obratlů a obratlových disků.

Přenesená bolest zad

Bolest zad nemusí mít vždy původ přímo ve strukturách páteře. Může se jednat o tzv. přenesenou bolest, která je často nezávislá na pohybech či postavení páteře. K bolesti zad může tedy docházet i u takových stavů, jako jsou choroby ledvin, postižení pánevních orgánů, výduť aorty nebo onemocnění trávicího traktu (žaludeční vřed, zánět žlučníku či slinivky břišní).

Nemechanická bolest zad

Onkologická onemocnění postihující páteř a její okolí se mohou zpočátku projevovat pouze bolestí zad. Mezi nádorová onemocnění vyvolávající typicky bolesti zad patří například mnohočetný myelom. Infekce v oblasti páteře mohou představovat i potenciálně život ohrožující stav, pokud nejsou rozpoznány včas. Samotnou kapitolou jsou pak revmatologická onemocnění projevující se bolestí zad se zánětlivým charakterem.

Jak rozpoznat zánětlivý charakter bolesti?

Bolesti zad při onemocněních, jako například při ankylozující spondylitidě, psoriatické artritidě, enteropatické artritidě a dalších revmatologických chorobách, se od ostatních liší jejich zánětlivým charakterem – jsou spojeny s ranní ztuhlostí a zlepšením po rozcvičení. Často vznikají ještě před dosažením 40 let věku a trvají déle než 3 měsíce.

Co mě u lékaře čeká?

Základem pro správnou léčbu bolestí zad je identifikace jejich zdroje. Lékař nejdříve zjišťuje všechny okolnosti vzniku bolesti zad, délku jejího trvání a údaje o době, kdy ještě příznaky onemocnění pociťovány nebyly, ale mohlo dojít ke vzniku jejich příčiny. Poté vás vyšetří a na základě zjištěných údajů vám následně vystaví žádanky na další potřebná vyšetření. Ke správné diagnóze může totiž napomoci pořízení snímků na rentgenu, CT či magnetické rezonanci a různá laboratorní vyšetření. V závislosti na příčině bolesti pak lékař zvolí vhodnou léčbu – nejčastěji v podobě podání tablet či infuzí, obstřiků, operace či rehabilitací.

(viv)

 

Zdroje:

http://www.clevelandclinicmeded.com/medicalpubs/diseasemanagement/neurology/low-back-pain/

https://www.statpearls.com/kb/viewarticle/23508/

https://zdravi.euro.cz/clanek/postgradualni-medicina/bolest-zad-v-ordinaci-revmatologa-diferencialni-diagnostika-479054

Hodnocení článku:
(1885 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Dostatek vitamínu D dokáže ulevit od bolestí zad

Mnoho lidí trpí během zimního období chronickými bolestmi zad, a to aniž by existovaly nějaké objektivní důvody jako zranění, nemoc nebo kostní poškození. Na vině by podle nejnovějších výzkumů mohl být i vitamín D, přesněji řečeno jeho nedostatek.
19. 12. 2010 Bechtěrevova nemoc
BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

BE blog III. Báječné léto… Ale ať už skončí!

Někteří lidé se těší na léto, že se ohřejí, vykoupou a odpočinou si. Já bych ale období mezi červnem a srpnem nejraději úplně vynechala. Ale ne, nejsem tak rozmazlená. Já ne. To moje klouby!
10. 8. 2018 Bechtěrevova nemoc
Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Objev nového genu: dokáže předpovědět vznik bechtěreva?

Moderní medicína se snaží odhalit tajemství genové informace v lidských buňkách. Díky těmto pokrokům už známe příčinu mnoha závažných onemocnění. Vědci nyní objevili gen, který by mohl pomoci předpovědět vznik Bechtěrevovy choroby.
19. 1. 2015 Bechtěrevova nemoc
Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?
9. 10. 2011 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: