Novinky

Ke správné diagnóze Běchtěrevovy choroby vede dlouhá cesta, ale vyplatí se

Ke správné diagnóze Běchtěrevovy choroby vede dlouhá cesta, ale vyplatí se

Probouzíte se ráno ztuhlí, trpíte dlouholetými bolestmi zad, únavou a obtížemi v oblasti páteře, kříže, kyčlí nebo ramenních kloubů?

Roky v nevědomosti

Dlouhá doba, která uplyne od nástupu problémů ke stanovení správné diagnózy, je nepříjemná především proto, že nemoc každým rokem postupuje. Dokud není zahájena správná léčba a také rehabilitace, mohou se obtíže stále zhoršovat a vznikají i nevratné změny obratlů a velkých kloubů. Ty mohou zatuhnout a pak již není možné je rozhýbat. Průměrně trvá stanovení diagnózy Bechtěrevovy nemoci v průběhu pěti až deseti let od začátku potíží.

3 důvody, proč trvá stanovení diagnózy tak dlouho:

  1. Neviditelné postižení – navenek není u nemocného až do pokročilého stadia viditelné žádné postižení. Na rozdíl od revmatoidní artritidy, kdy jsou oteklé klouby rukou nepřehlédnutelné, je u bechtěreviků postižení kloubů a vazů páteře před zraky lékaře skryté.
  2. Subjektivní potíže jako jediné vodítko – odborník se od počátku musí řídit jen obtížemi, které pacient popisuje. Často jde hlavně o bolesti zad, ty ale trápí téměř každého a možných příčin je velmi mnoho.
  3. Raritní onemocnění – Bechtěrevova choroba je vzácná, trápí zhruba jen 5 % pacientů s chronickými bolestmi zad. Jak tedy mezi pacienty s těmito problémy najít právě bechtěreviky a poslat je ke správnému specialistovi, tedy revmatologovi…?

S pochybnostmi k odborníkovi

Praktický lékař si v první řadě vyslechne obtíže pacienta a pak nechá pořídit rentgenový snímek páteře, kde hledá známky zánětu. Problémem ale je, že změny na rentgenu jsou často patrné až po několika letech trvání nemoci. Když je tedy snímek normální, řada lékařů Bechtěrevovu nemoc vyloučí – a to i u pacientů, kteří nemocí netrpí ještě dostatečně dlouho. Právě to je častým důvodem pro pozdní stanovení diagnózy. V případě pochybností by měl tedy lékař pacienta vždy poslat k revmatologovi, který udělá doplňující vyšetření a může Bechtěrevovu nemoc potvrdit nebo definitivně vyloučit. Cesta ke stanovení diagnózy je dlouhá, přesto je důležité ji podstoupit.

(hak)

Zdroj: www.lifeline.de

Hodnocení článku:
(1426 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

Bechtěrevem trpí muži i ženy, ovšem každý jinak

U většiny onemocnění se předpokládá, že je průběh stejný u všech pacientů bez rozdílu pohlaví. Ovšem u Bechtěrevovy choroby tomu tak není. Jaké jsou největší odlišnosti?
8. 2. 2016 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: