Novinky

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.

Již 13 let vede Jindřich Fanta pacientskou organizaci Klub bechtěreviků. Jeho osobně nemoc provází většinu života. „Moje bolesti začaly někdy po vojně, to znamená po 21. nebo 22. roce. Zablokovávala se mi kyčel, bolest střílela do palce u nohy, takže jsem kolikrát třeba hodinu prostál někde na ulici, když mě to chytlo a nemohl se hnout. Zajímavé bylo, že lékaři hledali všechno možné, jen ne Bechtěrevovu nemoc,“ říká pacient z Kolína.

Zlom nastal, když začal Jindřich Fanta pracovat v Praze a dostavil se na zdravotní prohlídku k závodní lékařce. Té v podstatě stačil 1 rychlý pohled a měla jasno. Série vyšetření pak potvrdila Bechtěrevovu chorobu.

„Spící“ bacily tuberkulózy

Řadu let se 66letý muž léčil u revmatologa v místě svého bydliště. Vždy podle intenzity problémů užíval ve větší či menší míře nesteroidní antirevmatika. Pak přešel do péče lékařky Revmatologického ústavu v Praze a od roku 2011 zhruba 2 roky užíval cílenou léčbu. „Ztuhlost i bolesti mi výrazně ustoupily. Problém byl v tom, že u mne propukla tuberkulóza,“ uvedl Jindřich Fanta s tím, že léčbu proto bylo nutné ihned ukončit. Situace, kdy cílená léčba tzv. probudí spící nákazu v těle, není výjimečná. Patří to mezi možné nežádoucí účinky tohoto typu léčiv a před nasazením terapie je vhodné přítomnost skrytých bacilů v těle otestovat a v případě pozitivního nálezu nemoc přeléčit. Pak je možné biologika nasadit. Jindřich Fanta však s ohledem i na jiné zdravotní problémy v cílené léčbě nepokračoval, naopak se vrátil k nesteroidním antirevmatikům.

Když se potřebuji otočit, otáčím se celý

Kromě užívání léků se pacient snaží pravidelně cvičit a také každý týden dochází na rehabilitace, což patří mezi důležitou součást efektivní terapie.

Přesto nemoc stále postupuje. Jindřich Fanta má v současnosti ztuhlou jak bederní, tak zčásti i hrudní část páteře. „Třeba se nepověsím za ruce, nedám ruce nahoru. Mám taky postižené periferní klouby na rukou, což je jednak bolestivé, jednak nejsem schopný nic uchopit. Když se potřebuji otočit, tak se otáčím celý. Také mám problém si zavázat tkaničky, protože se neohnu,“ popisuje s tím, že vzhledem k zatuhlé hrudní páteři i žebrům má problém i s dýcháním.

Zvládnout běžnou sebeobsluhu

Podle pacienta není u této revmatické nemoci ani tak problém s bolestí, byť je v podstatě přítomná trvale. Ovšem lze ji potlačit léčivy, a navíc si na ni člověk určitým způsobem zvykne. Zásadní je spíš omezená pohyblivost. „Nejde jen o sportovní činnost, spíš o běžnou sebeobsluhu. Dneska ujdu maximálně 500 metrů, a to ještě se zastávkami. Mám také problém chodit po schodech nahoru i dolů,“ říká.

Právě zachování soběstačnosti by podle Fanty mělo být motivací pro nasazování a úhradu moderní cílené léčby i starším lidem v důchodovém věku, nejen těm pracujícím, dodává.

Informace o výskytu Bechtěrevovy choroby v české populaci se různí. Obvykle se hovoří o tom, že se týká zhruba 50 000 osob. Asi polovina z nich však zůstává nediagnostikovaná, protože má buď jen mírné příznaky, anebo bolesti zad považuje za běžnou součást stárnutí.

(lek)

Hodnocení článku:
(1448 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Zmírněte potíže při Bechtěrevově chorobě: 5 zlatých pravidel

Skladba jídelníčku může u lidí s Bechtěrevovou chorobou významně ovlivnit, jak se v průběhu dne budou cítit. Rad ohledně správného stravování a dodržování zdravého životního stylu je nepřeberné množství. Vybíráme ty zásadní, které opravdu fungují.
8. 4. 2023 Bechtěrevova nemoc
Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Potíže se zrakem při bechtěrevovi? Rychle k očaři!

Ankylozující spondylitida je nepříjemné onemocnění, které vede k chronickému zánětu kloubů páteře a kloubu křížokyčelního. Zasáhnout však může také plíce, ledviny, srdce nebo oči.
22. 6. 2017 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Bechtěrevici, pozor! Kouření zhoršuje rentgenový nález!

Cigaretový kouř může u osob s ankylozující spondylitidou až pětkrát znásobit působení zánětu na poškození kostí. Muži, kteří kouří, jsou v porovnání se ženami nekuřačkami vystaveni dokonce třináctinásobnému riziku.
31. 7. 2014 Bechtěrevova nemoc
Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Kdy lze nasadit biologickou léčbu u bechtěreva?

Léčba Bechtěrevovy nemoci vyžaduje dlouhodobý odborný přístup. Tato choroba bohužel není ani při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná. Biologická léčba funguje cíleně na základě detailních poznatků o spouštěčích a průběhu imunitní reakce...
22. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: