Trápí vás bechtěrev? Sedm důvodů, proč přestat kouřit!
14. 10. 2015
Existuje řada pohnutek, proč se lidé rozhodnou skoncovat s tabákem. Jednou z nich může být i přítomnost Bechtěrevovy choroby. Je-li totiž člověk s touto nemocí kuřákem, trpí jeho organismus ještě více než u běžného spotřebitele cigaret. Jak konkrétně?
1. Ohrožené srdce a cévy
Přítomnost chronického zánětu v organismu, který u bechtěreviků probíhá, urychluje oproti ostatním jedincům rozvoj aterosklerózy. Vzrůstá tak riziko související s kardiovaskulárními onemocněními, což je například srdeční infarkt nebo mozková mrtvice. Kouření toto nebezpečí ještě zvyšuje, proto je vhodné se ho vyvarovat.
2. Potíže s dechem
Omezené dýchání, zapříčiněné nedostatečným roztažením plic vlivem Bechtěrevovy choroby, může být navíc zhoršeno konzumací cigaret a chorobami, které vdechování tabákového kouře způsobuje.
3. Více bolesti
Bechtěrevici, kteří holdují tabáku, udávají sníženou kvalitu života následkem zhoršení příznaků onemocnění. Zvláště je trápí bolesti.
4. Méně pohybu
Pravidelná pohybová aktivita je všem bechtěrevikům důrazně doporučována, protože pomáhá zmírnit probíhající zánět. Prospěch, který cvičení přináší, však může být omezen v důsledku s kouřením spojeného postižení dýchacího a srdečně-cévního aparátu.
5. Nárůst chorobných změn
Vědci s pomocí zobrazovacích metod potvrdili, že kouření u nemocných s Bechtěrevovou chorobou zhoršuje vlastní postižení páteře.
6. Narušení léčby
Látky vdechované z tabáku mohou podle odborníků nepříznivě ovlivnit účinek některých léků užívaných k terapii nemoci.
7. Neklidné nohy
Nemocní trpící Bechtěrevovou chorobou jsou v porovnání s ostatními jedinci ve větším riziku rozvoje syndromu neklidných nohou. Některé studie rovněž potvrdily souvislost mezi kouřením a tímto typem obtíží.
Pokud se rozhodnete skoncovat s tabákem, zeptejte se lékaře, jak můžete zvýšit své šance na úspěch. Pomoci mohou také odborníci, kteří se na odvykání kouření přímo specializují.
Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je revmatické onemocnění vyznačující se postižením páteře. Zhoršuje pohyblivost a způsobuje bolesti zad. Nejčastěji jsou jeho nositeli muži, ani ženy ale nejsou mezi pacienty výjimkou. Projevy a závažnost přitom mohou být u každého jiné v závislosti právě na pohlaví.
Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.
Nonradiografická spondylartritida je počínající revmatický zánět v páteři, který ještě není vidět na klasickém rentgenovém snímku. Odhalit ho je možné pouze díky magnetické rezonanci. Jak ukazuje klinický výzkum, s léčbou této choroby se nevyplácí otálet.
V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
Zajímá vás, jak probíhá lázeňská léčba Bechtěrevovy nemoci? Nevíte, jak se můžete do lázní dostat, váháte, zda vám lázně mohou nějakým způsobem prospět?
Právě na tyto otázky vám odpoví naše nové video, na které se můžete těšit už v průběhu ledna.
Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující především páteř. Častým příznakem je zhoršující se ztuhlost páteře, ztráta pružnosti a omezení pohybu. Dobrou zprávou je, že pravidelné cvičení může ohebnost zvýšit a posílit svaly.