Novinky - revmatoidní artritida

Inhibitory Janusovy kinázy – naděje pro pacienty s revmatoidní artritidou

Inhibitory Janusovy kinázy – naděje pro pacienty s revmatoidní artritidou

Nová skupina léčivých přípravků určená pro léčbu artritidy se nazývá inhibitory Janusovy kinázy. Tyto léky mají jednu velkou výhodu – mohou se užívat ústy, takže je uvítá každý revmatik, kterému vadí pravidelné injekce.

Inhibitory Janusovy kinázy jsou na světě teprve pár let. Poprvé byly registrovány v USA v roce 2012. Jsou velkou nadějí pro pacienty, u kterých nezabírá klasická syntetická  nebo biologická  léčba, případně klasickou syntetickou léčbu netolerují. Žádný lék na světě nevyhovuje každému. Co jednoho zachrání, to na druhého vůbec neúčinkuje, a třetímu to může dokonce i ublížit.

Jak účinkují?

Podkladem revmatických onemocnění je zánět. Jde o složitý proces, kterého se účastí různé buňky a látky. Ty spolu komunikují prostřednictvím mnoha faktorů. Svolávají se, regulují svoji aktivitu – bez komunikačních spojek zkrátka nemůže zánět probíhat. Právě bílkoviny zvané Janusovy kinázy jsou důležitými prvky této komunikace. A inhibitory jsou v tomto případě látky, které komunikaci v zánětu narušují. Je to jako když přestřihnete telefonní dráty nebo přehradíte dálnici. Komunikace se zastaví, zánět se zmírní a postupně může i zaniknout. Zůstane odříznutý od zásobování a zcela bez pomoci. Inhibitory Janusovy kinázy  se od biologické léčby liší. Biologické léky jsou velké molekuly, podávají se injekčně, zatímco inhibitory Janusovy kinázy  jsou malé syntetické molekuly, které  potlačují zánět uvnitř buňky a podávají se ve formě tablet ústy. 

Další šance 

S každým novým lékem, který přibude do arzenálu revmatologické léčby, jsme zase o krok blíž situaci, že už nikdo nezůstane bez účinné pomoci.

(pez)

Zdroj: https://www.nras.org.uk

Hodnocení článku:
(3376 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Kouření jako spouštěč revmatoidní artritidy?

Revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní onemocnění, u kterých si dosud odborníci nejsou jisti, co přesně je způsobuje. Dosud je známo několik rizikových faktorů, včetně genetických, které se na vzniku revmatoidní artritidy podílejí. Jak ale přesně ke spuštění chorobného procesu dochází, zatím nikdo neví.
11. 8. 2008 Revmatoidní artritida
Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Nadměrná fyzická zátěž může vést ke vzniku artritidy

Na výročním zasedání Radiologické společnosti v Severní Americe padlo v prosinci 2009 překvapivé tvrzení – nadměrná fyzická aktivita může u mužů a žen ve středním věku způsobit postižení kolenních kloubů a také zvyšovat riziko vzniku osteoartritidy.
17. 1. 2010 Revmatoidní artritida
Konopí ulevuje bolavým kloubům

Konopí ulevuje bolavým kloubům

Jednou z věcí nejvíce obtěžujících a omezujících život pacientů s revmatoidní artritidou je bolest. Na ni je mířena i léčba klasickými léky.
27. 5. 2013 Revmatoidní artritida
Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Nepodceňujte nebezpečí osteoporózy

Máte artritidu a myslíte si, že další onemocnění vás už nemůže potkat? Přičítáte každou bolest, která vás postihne, právě artritidě? Bohužel se můžete mýlit. Jedním z nejčastějších onemocnění, které se s artritidou pojí, je totiž osteoporóza, a i při ní se setkáte s bolestmi kloubů a kostí.
10. 11. 2009 Revmatoidní artritida
Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

Cílená biologická léčba – pro koho není vhodná?

V současné době je cílená biologická léčba standardem v léčbě mnoha onemocnění, včetně nádorových nemocí či autoimunitních chorob (včetně revmatoidní artritidy, psoriázy či Bechtěrevovy choroby). Její využití s sebou nese řadu benefitů, přesto však není vhodná pro každého. V některých případech nemůže být podána vůbec, v některých je na ošetřujícím lékaři, aby zvážil její přínosy a rizika.
6. 8. 2022 Revmatoidní artritida
Inzerce: