Novinky

6 typů cvičení, které skutečně pomáhají s bolestmi zad (nejen) bechtěrevikům

6 typů cvičení, které skutečně pomáhají s bolestmi zad (nejen) bechtěrevikům

Bechtěrevova nemoc je chronické zánětlivé onemocnění postihující především páteř. Častým příznakem je zhoršující se ztuhlost páteře, ztráta pružnosti a omezení pohybu. Dobrou zprávou je, že pravidelné cvičení může ohebnost zvýšit a posílit svaly.

Začněte zvolna 

Aby se cvičení stalo součástí vašeho denního režimu, vyberte si předem čas, který mu budete věnovat (může to být samozřejmě vícekrát za den). Udělejte si pohodlí, oblékněte si volnější oblečení a nikam nespěchejte. Začněte jednoduššími cviky, abyste se pomalu zahřáli, a pohyb nepřehánějte. Jakmile pocítíte bolest, cvičení ukončete. Pokud vám připadá, že tato aktivita váš zdravotní stav spíše zhoršuje, poraďte se o dalším postupu s lékařem.

Šest vhodných a efektivních fyzických aktivit

  • Pohyb vestoje: Toto cvičení provádějte před zrcadlem. Začněte tím, že stojíte na patách asi čtyři centimetry ode zdi. Ramena a hýždě na ni mějte co nejvíce přitisknuté tak, jak jen je to možné, ovšem bez námahy. Tuto pozici udržte asi 5 sekund. Kontrolujte svůj obraz v zrcadle a přemýšlejte o tom, jaké to je, stát rovně. Opakujte několikrát.
  • Cvičení vleže: Lehněte si na pevný povrch obličejem k zemi – použijte postel, pokud má pevnou matraci, nebo si dejte na zem karimatku. Snažte se takto ležet asi 15–20 minut. Pokud vám to není příjemné, můžete si dát polštář pod hrudník a čelo si položit na složený ručník. Hlavu se pak pokoušejte otáčet na jednu a druhou stranu. Zpočátku to nevydržíte dlouho, ale to nevadí.
  • Plavání: Zánět vyvolaný ankylozující spondylitidou může způsobit sníženou expanzi na hrudi. Můžete se pokusit posilovat prsní svalstvo plaváním. Tento pohyb také zvyšuje pružnost páteře, aniž by vám to bylo nepříjemné. To přispívá ke zlepšování hybnosti v oblasti krku, ramen a boků.
  • Hluboké dýchání: Pomáhá zvýšit a udržet kapacitu vašich plic, čímž podporujete i hrudník. Sedněte nebo si lehněte a sledujte svůj dech. Pomalu se zhluboka nadechněte (měli byste cítit, že nádech vstupuje nosem). Vzduch pak přesuňte směrem k podbřišku a nechte břicho, aby se plně rozšířilo. Vydechněte nosem a vše opakujte.
  • Jóga: Ta může odstranit bolest a zvýšit pohyblivost. Snižuje také stres a napětí a podporuje klidný spánek. 
  • Chůze: Při každé procházce věnujte pozornost tomu, jak jdete. Snažte se, aby vaše páteř byla co nejrovnější, hlava vztyčená. Pokaždé můžete své držení těla „opravit“ tím, že se postavíte zády ke zdi. Vaše hlava, ramena, hýždě a paty se musí dotýkat stěny současně. Pokud musíte celý den sedět, investujte do ergonomické židle.

 (aši)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku:
(1592 hodnocení - 2,9 z 5)

Další doporučené články

Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Kdy a jak do invalidního důchodu s bechtěrevem

Řeč je o chronické nemoci, která od určitého stadia může život nemocného začít ovlivňovat natolik, že vykonávat zaměstnání je náhle příliš náročné. Bechtěrevova choroba se postupem času vyvíjí a někdy může člověka dovést až do invalidního důchodu.
16. 11. 2015 Bechtěrevova nemoc
Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Zbavte se ztuhlých zad díky gymnastickému míči

Bechtěreviky často trápí bolesti zad. Nesnesitelné bývají především po ránu. Lze je samozřejmě utišit léky, i když ani to někdy nebývá snadné. Výzkumy však ukazují, že klíčem k bezbolestnému životu je pravidelné cvičení. Ztuhlá záda tak můžete rozcvičit třeba na gymnastickém míči.
25. 8. 2014 Bechtěrevova nemoc
Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Nejhorší je ztráta pohyblivosti, říká pacient s Bechtěrevovou nemocí

Cesta ke sdělení diagnózy a tím i k léčbě revmatické nemoci byla u 66letého Jindřicha Fanty zdlouhavá. I když ho různé obtíže pohybového aparátu provázely již od jeho 21 let, až ve 30 letech mu byla potvrzena ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba. Během let vyzkoušel více typů terapie, cílenou léčbu musel přerušit v důsledku aktivovaného „spícího“ bacilu tuberkulózy.
28. 8. 2020 Bechtěrevova nemoc
Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolavá záda jako celoživotní problém?

Bolesti zad nejsou chvilkovou záležitostí, jde velmi často o chronické obtíže. Akutní bolest se sice často rychle zlepší, ovšem dlouhodobé problémy se zády řadu pacientů doprovázejí celoživotně.
20. 7. 2012 Bechtěrevova nemoc
Trpíte Bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!

Trpíte Bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!

Bechtěrevova choroba neboli ankylozující spondylitida je dlouhodobé zánětlivé onemocnění. Postihuje v první řadě tzv. sakroiliakální skloubení, tj. kloub mezi křížovou kostí a pánví, a klouby páteře. Někdy jsou ale prvním příznakem onemocnění právě oční změny.
24. 3. 2009 Bechtěrevova nemoc
Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Méně či více závažné mimokloubní projevy Bechtěrevovy choroby

Kdo se potýká s Bechtěrevovou chorobou, má pravděpodobně velmi konkrétní představu o tom, jak dokáže působit na páteř a velké klouby. Ale v pohybovém systému její dosah bohužel nekončí. Může ohrozit naše trávení, vylučování, srdce i zrak.
30. 12. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: