Novinky

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Pacienti s Bechtěrevovou nemocí, cvičte. Všude!

Sedět delší dobu za počítačem nebo u volantu je nápor i na relativně zdravou tělesnou schránku. Jak nepříjemné to pak musí být pro lidi trpící Bechtěrevovou nemocí?

Několik minut denně stačí

Sedmdesát procent všech pacientů stěžujících si na bolesti zad má sedavé zaměstnání nebo často řídí auto. Ani jedno z toho totiž nemocným s Bechtěrevovou nemocí neboli ankylozující spondylitidou a jejich páteři vůbec nepřeje. K uvolnění kloubů a snížení bolesti poslouží několik cviků, na které stačí pět minut ráno, během přestávky na oběd a hlavně doma po práci. Obecně pro tato cvičení platí následující:

  • vyberte si cviky, které sice mohou být na hraně únosnosti, ale nikdy vás nesmí bolet
  • cvičte pravidelně, každý den ve stejnou dobu
  • neprotahujte se v chladu či na studené podlaze, cvičte v teple a na nějaké podložce
  • cvičení pomáhá i hubnout, čímž se snižuje namáhání kloubů a páteře
  • pravidelné cvičení je nejlepší prevencí shrbené postavy
  • při velkých bolestech během pohybu se poraďte s lékařem o lepších způsobech, jak klouby a páteř rozhýbat

Při bolestech si dejte pauzu

Pro pacienty s Bechtěrevovou nemocí je vhodné i cvičení s pomocí hlubokých nádechů a výdechů, dále protahování (strečink), předklony a úklony do stran, kroucení v pase, otáčky krkem, jóga, jízda na rotopedu a čínské cvičení taj-či. Ale tato cvičení se dají v práci provádět jen těžko. Cítíte-li během dne v zádech bolesti a napětí, nestyďte se trochu se protáhnout. A jak na to?

nejprve zkontrolujte výšku židle – mějte ji nastavenou tak, že se dotýkáte podlahy celými chodidly, monitor počítače je ve výši očí, výška stolu a klávesnice by měla být ve výšce loktů

  • k dosažení patřičného uvolnění se opřete zády o zeď tak, že se jí dotknete hýžděmi a rameny
  • další možností je lehnout si na zemi, rozhodně se nesnažte napřímit se za každou cenu
  • dejte si ruce na zátylek a lokty stlačte dozadu na úroveň hlavy – držte deset vteřin a povolte, 5x opakujte
  • pro bolesti dole v kříži se na chvíli na židli ohněte tak, že se dotknete rukama nohou – držte pět vteřin a zase 5x opakujte
  • postavte se, dejte si ruce na kříž a mírně se zakloňte – opakujte třikrát
  • zapřete se do židle a točte trupem doprava a doleva, aniž pohnete rukama na opěradlech židle

Pohodlí v autě

Zpětná zrcátka

Existují speciální zpětná zrcátka, která poskytují výhled až 260º bez toho, aby musel řidič jakkoliv otáčet hlavou. Dvě další sklíčka na bocích zpětného zrcátka ukazují pohled vpravo a vlevo a mírně dozadu. Nebudete tak namáhat bolavý krk.

Pro dobré vidění

Nechte si seřídit světlomety, mlhovky a stěrače. Udržujte v čistotě přední sklo nebo si při koupi auta připlaťte za vyhřívané přední sklo. Přece si kvůli sněžení nebo mlze neukroutíte krk při hledání lepšího výhledu z auta.

Vyšší posed

Zaměřte se na sedadla. Před koupí vozu si vyzkoušejte sezení a jízdu v různých typech sedadel. Dejte přednost autu s vyšším posedem, například některému z SUV. Při nastupování se nemusíte tolik sklánět a budete mít lepší výhled na vozovku.

Chvíle oddychu

Při bolestech zastavte na odpočívadle a dejte si pět minut pauzu na protažení. Nezapomeňte, že každá zanedbaná ztuhlost se vám stokrát vrátí.

(ercp)

Zdroje:
www.livestrong.com
ukipsmt.org
backpain.ygoy.com

Hodnocení článku:
(1242 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Bechtěrevova choroba: Jaké jsou rizikové faktory pro její rozvoj?

Pacientku Evu začala Bechtěrevova nemoc poprvé trápit v těhotenství a po porodu se projevy choroby zhoršily, a tak vyhledala odborníky. Proč se zrovna u této ženy autoimunitní revmatické onemocnění objevilo a jaké další rizikové faktory přispívají k jeho vzniku?
29. 10. 2020 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Máte bechtěreva? Na lyžování raději zapomeňte

Jen co na dveře zaklepe zima, už čekáme, až napadne první sníh a zamrznou rybníky. Pak totiž ke slovu přijdou sporty, jako jsou lyžování a bruslení. Oba tyto sporty jsou sice populární, bohužel ale ne příliš vhodné pro každého...
4. 1. 2010 Bechtěrevova nemoc
Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Můj partner má Bechtěrevovu chorobu. Jak mu můžu pomoci?

Diagnóza Bechtěrevovy choroby je těžkým momentem pro pacienta i jeho rodinu. Život se v mžiku změní o 180 stupňů a přicházejí věci, na které je těžké se připravit. Je ale důležité o nich vědět. Co můžete jako partner pacienta bechtěrevika pro něj udělat?
1. 10. 2021 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: