Novinky

Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Bechtěrevici, chraňte svá záda před tíhou Vánoc!

Konec roku je pro mnohé z nás očekávaným a radostným obdobím roku. Vánoční svátky, Silvestr a Nový rok však vyžadují spoustu příprav a osobního nasazení. Účastnit se množství večírků a rodinných setkání je náročné pro zdravého člověka, natož pro jedince s Bechtěrevovou chorobou. Vánoční shon by ale neměl představovat alibi pro nedodržování léčby a zanedbávání každodenního cvičení.

Každodenní bolest je nedílnou součástí života bechtěreviků. Jejich okolí může jen stěží pochopit, jak těžké je tento handicap dennodenně překonávat, a během Vánoc jako by na přítomnost bolestivého onemocnění u svého blízkého zapomnělo úplně. Touhu rodiny trávit společné chvíle při nakupování dárků, vybírání stromečku, pečení cukroví a dalších tradic pak může jedinec trpící Bechtěrevovou chorobou vnímat jako nepříjemný tlak, kterému nezřídka podléhá. Nejen o tom hovořila pacientka Meggie, které byla Bechtěrevova choroba diagnostikována před třemi lety.

Pečovat o sebe není sobecké

Meggie letos oslaví třetí Vánoce s „bechtěrevem“. Onemocnění už ji leccos naučilo. Mimo jiné ví, že už nemůže dělat „hrdinku“ jako v minulosti, kdy se snažila dostát všem vánočním a novoročním aktivitám jako zdravý člověk. Mj. zdůrazňuje postřeh, který si časem osvojila – péče o sebe není sobecká. Naopak, pro pacienty s tolik fyzicky i emočně vyčerpávajícím onemocněním, jakým Bechtěrevova choroba bezesporu je, představuje doslova nutnost. Když vloni odcházela z večírku v půl osmé večer, vyslechla si několik nepříjemných poznámek kvůli brzkému loučení. A i když by bývala s přáteli ještě ráda zůstala, věděla, že by za několik hodin navíc zaplatila zhoršením zdravotního stavu v následujících dnech. V důsledku toho by nemohla strávit čas se svou rodinou, a proto se rozhodla odejít domů včas a postarat se o sebe.

Porušovat léčbu se nevyplácí

Další zkušenost, kterou by si Meggie nerada zopakovala a před kterou varuje i jiné pacienty, je nedodržení léčby v rámci vánočního shonu. Jak uvedla, už nikdy by se nechtěla ocitnout na osm hodin mimo domov bez léků a nahřívacího polštářku, který její záda tolik potřebují. Naučila se proto lépe plánovat a všechny nezbytné věci si během takto náročného období raději nosí s sebou v tašce. A to včetně knihy a sluchátek pro případ, kdyby si potřebovala chvilku o samotě odpočinout. Meggie není zdaleka jediná nemocná, která svou léčbu někdy porušila. Zkušenosti jiných pacientů, lékařů i vědecké studie potvrzují, že chronická onemocnění svádí k nedodržování léčby daleko více než ta akutní.

Netradiční předsevzetí pro pacienty s bechtěrevem

Lidé, kteří se potýkají s chronickým onemocněním, jež je dennodenně ovlivňuje, mohou mít trochu jiná novoroční předsevzetí než lidé zdraví. Jde především o dostatek energie a vytrvalosti, aby zvládli svůj život. Touží se zbavit strachu z nejisté budoucnosti, být psychicky odolní a jednoduše se cítit dobře. Tento seznam přání si například sepsala jedna z pacientek, rovněž s Bechtěrevovou chorobou, a sloužit by mohl i jako inspirace ostatním bechtěrevikům:

  • Snažit se být fit a silná.
  • Poradit si s nadváhou a celkově si pročistit své tělo.
  • Zařadit vhodné cvičení, chůzi nebo tanec do svého životního stylu. 
  • Objevit klid v mysli a neztratit jej.
  • Najít si nové přátele a pečovat o stávající vztahy.
  • Přijmout „bechtěreva“ za společníka na celý život, lépe ho poznat a společně si vytvořit smlouvu o vzájemné laskavosti.

Pokud i vy trpíte Bechtěrevovou chorobou, nebojte se pocítit atmosféru Vánoc. Abyste si je však skutečně užili, nepřetěžujte se a dovolte si některé aktivity jednoduše vynechat. Nepolevujte ani v zaběhnuté rutině, co se léčby a cvičení týče. Koneckonců právě každodenní cvičení, pravidelné užívání léků a dodržování ostatních pravidel terapie může být skvělým novoročním předsevzetím!

(veri)

Zdroje:

https://themighty.com/2017/12/getting-through-holidays-ankylosing-spondylitis/

https://themighty.com/2016/12/new-years-resolutions-ankylosing-spondylitis/

https://catalyst.nejm.org/optimize-patients-medication-adherence/

 

Hodnocení článku:
(905 hodnocení - 3 z 5)

Další doporučené články

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.
6. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida – prožijte dny bez bolesti

Ankylozující spondylitida je chronické zánětlivé onemocnění ovlivňující každý den životy těch, kteří jím trpí. Proti bolesti a stále menšímu rozsahu pohyblivosti páteře lze bojovat nejen stále účinnějšími léky, ale také vhodným životním režimem, zejména péčí o držení těla a cvičením.
1. 11. 2011 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Plavání s bechtěrevem? Nejlepší je kraul a znak!

Každý revmatik ví, že pohyb a sport jsou velmi důležité. Platí to i pro osoby s Bechtěrevovou nemocí. Ideální pro udržení dobré fyzické kondice je například plavání. Za jistých podmínek může tento sport bechtěrevikům velmi prospívat.
3. 7. 2017 Bechtěrevova nemoc
Rybí tuk už není strašákem pro děti

Rybí tuk už není strašákem pro děti

Ještě poměrně nedávno nás rodiče i lékaři strašili nevábně chutnajícím i vonícím rybím tukem. Přesto jistě nikdo nepochyboval o jeho pozitivním účinku na organismus. V současné době se naštěstí situace změnila. Rybí tuk již dostanete jako želatinovou tobolku, kterou zapijete vodou.
22. 11. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Bechtěrevici by měli cvičit každý den, večer i ráno, říká fyzioterapeutka

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova nemoc je revmatické autoimunitní onemocnění, které sice nelze vyléčit, ale lze jej léčit. Vzhledem k povaze onemocnění, při kterém dochází k zánětlivému postižení až tuhnutí páteře, případně jiných kloubních spojení, je kromě léčby zásadní i pravidelné cvičení. Jaké konkrétně a jak často, jaké další pohybové aktivity jsou pro pacienty vhodné a na co jiného by si měli dát pozor, popisuje v rozhovoru Mgr. Maja Špiritović, Ph.D., fyzioterapeutka z Revmatologického ústavu v Praze.
26. 5. 2020 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: