Novinky

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.

První komplikace: Osteoporóza

Řídnutí kostní hmoty, čili osteoporóza, patří mezi časté komplikace spondylartritid obecně, a to i v jejich raných stadiích, jakým je právě nonradiografická axiální spondylitida. Nadměrný úbytek kostní hmoty s sebou nese riziko zlomenin, často i v souvislosti se zdánlivě malými úrazy. Nejzávažnějším nebezpečím jsou zlomeniny páteře, které mohou mít za následek poruchy nervového systému.

Vyšetřování hustoty kostní hmoty pomocí tzv. denzitometrie a včasné zahájení léčby jsou proto důležitými součástmi péče o pacienta se spondylartritidou.

Druhá komplikace: Zánět duhovky

Zánět se může z páteře přenést do očí, konkrétně do duhovky. Tyto obtíže se projevují nejčastěji bolestí, pálením, štípáním, nadměrným slzením a zarudnutím očí. V některých případech se může objevit také rozmazané vidění či světloplachost a zánět mohou provázet také závratě a motání hlavy. Pokud vás tyto obtíže potkají, je třeba dříve, než se objeví komplikace v podobě poruch vidění nebo šedého zákalu, konzultovat očního lékaře, který vám pravděpodobně předepíše kapky na rozšíření zornice v kombinaci s kortikoidy. 

Čtěte související článek: Trpíte bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!

Třetí komplikace: Střevní obtíže

Onemocnění se může rozšířit také do zažívacího ústrojí. Nemocní si pak stěžují na bolesti břicha, žaludeční vředy, průjmy a problémy se zažíváním. V závažnějších případech vznikají tímto způsobem i střevní záněty – ulcerózní kolitida či Crohnova choroba. Jejich léčba je dlouhodobá a vyžaduje velkou trpělivost. Podle některých odborných zjištění potkají komplikace s trávicím traktem až polovinu lidí trpících spondyloartritidou.

Čtvrtá komplikace: Útlak páteřních nervů a nestabilita krční páteře

Onemocněním dochází k narušení struktury páteře, které může vyústit až v útlak páteřních nervů. Útlak se projevuje úpornou bolestí zad, na niž zabírá máloco. Útlaku nervů lze účinně předcházet jen tím, že léčbu nonradiografické axiální spondylitidy zahájíte co nejdříve.

Ačkoliv se nonradiografická axiální spondylitida projevuje primárně v kříži, může napáchat škody i v oblasti šíje. V úrovni krční páteře může dojít ke vzniku tzv. atlantoaxiální subluxace, což znamená, že spojení mezi prvním a druhým krčním obratlem je narušeno. To vede k nestabilitě v tomto úseku páteře. Nemocní uvádějí zejména zvýšenou míru bolesti v této části zad, tato komplikace ale může mít i mnohem závažnější následky v poškození míchy.

Průběh nonradiografické axiální spondylitidy je u každého jiný, ale s délkou onemocnění se postižení obvykle prohlubuje a může velmi snížit kvalitu života nemocného a ovlivnit jeho schopnost pokračovat v dosavadním režimu jeho každodenních aktivit. Statistiky naznačují, že po patnácti letech onemocnění ankylozující spondylartritidou nemoc, končí až 60 % lidí v částečném či plném invalidním důchodu. Léčbu je tedy třeba zahájit co nejdříve a vytrvat v ní s maximální důsledností.

(tich)

 

Zdroj: Češka, R. a kol. Interna. Praha: Triton, 2010.

http://oxfordmedicine.com/view/10.1093/med/9780198755296.001.0001/med-9780198755296-chapter-9

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20680529

https://www.nhs.uk/conditions/ankylosing-spondylitis/complications/

https://www.tribune.cz/clanek/38051-jak-diagnostikovat-a-lecit-spondylartritidy-v-casnem-stadiu

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2014/03/03.pdf

http://www.medicabaze.cz/index.php?&sec=term_detail&termId=154&tname=Ankylozuj%C3%ADc%C3%AD+spondyl

Hodnocení článku:
(2354 hodnocení - 2,5 z 5)

Další doporučené články

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Cílená léčba i konvenční terapie při léčbě Bechtěrevovy nemoci

Bechtěrevova choroba je celoživotní onemocnění, u kterého je léčebným cílem zbavit pacienta bolestí, zmírnit ztuhlost jeho páteře a předcházet či zpomalit nástup nevratných deformit pohybového aparátu. Čím dříve je léčba zahájena, tím větší je její úspěch. Správně zvolená terapie spolu s režimovými opatřeními pomůže pacientům k lepšímu pohybu, zlepší kvalitu jejich života a také jim umožní pokračovat v práci.
24. 2. 2020 Bechtěrevova nemoc
Moje revma a experimenty se stravou

Moje revma a experimenty se stravou

Jste přesvědčeni o tom, že se zbavíte revmatického onemocnění pouze změnou stravovacích návyků? Na vašem místě bych na to ale nespoléhala.
25. 10. 2018 Bechtěrevova nemoc
3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

3. Spanilá česko-slovensko-polská jízda

Ráda Vás touto cestou zvu ke spoluúčasti na třetí spanilé jízdě, kterou chci uskutečnit v květnu příštího roku. Navazuji na Spanilou jízdu č.1 na Moravu a Spanilou jízdu č.2 na Slovensko.
6. 10. 2009 Bechtěrevova nemoc
Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Vystavte své klouby chladu – budou méně bolet

Minus 110 stupňů Celsia ve spodním prádle? Pro většinu lidí je to naprosto nepřijatelná představa. Pro lidi postižené revmatickými chorobami je tzv. kryoterapie, tedy léčba chladem, účinným způsobem zmírňování zdravotních obtíží.
12. 8. 2011 Bechtěrevova nemoc
Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

Nedovolte maličkostem zkazit vám dovolenou

O kvalitě dovolené často rozhodují detaily, a to nejen u lidí trpících tzv. Bechtěrevovou nemocí. Přečtěte si, na co všechno byste při plánování výletu neměli zapomenout.
3. 7. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: