Novinky

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

4 nejčastější komplikace nonradiografické axiální spondylitidy

Název tato nemoc získala podle toho, že zánět s ní spojený ještě nelze popsat na klasickém rentgenovém snímku, nicméně ohlašuje se již svými příznaky, zejména chronickou bolestí v dolní části zad doprovázenou ranní ztuhlostí. Onemocnění postupně vede k omezení pohyblivosti páteře, ale její komplikace se mohou projevit i na jiných místech těla. Vybrali jsme pro vás čtyři nejčastější z nich.

První komplikace: Osteoporóza

Řídnutí kostní hmoty, čili osteoporóza, patří mezi časté komplikace spondylartritid obecně, a to i v jejich raných stadiích, jakým je právě nonradiografická axiální spondylitida. Nadměrný úbytek kostní hmoty s sebou nese riziko zlomenin, často i v souvislosti se zdánlivě malými úrazy. Nejzávažnějším nebezpečím jsou zlomeniny páteře, které mohou mít za následek poruchy nervového systému.

Vyšetřování hustoty kostní hmoty pomocí tzv. denzitometrie a včasné zahájení léčby jsou proto důležitými součástmi péče o pacienta se spondylartritidou.

Druhá komplikace: Zánět duhovky

Zánět se může z páteře přenést do očí, konkrétně do duhovky. Tyto obtíže se projevují nejčastěji bolestí, pálením, štípáním, nadměrným slzením a zarudnutím očí. V některých případech se může objevit také rozmazané vidění či světloplachost a zánět mohou provázet také závratě a motání hlavy. Pokud vás tyto obtíže potkají, je třeba dříve, než se objeví komplikace v podobě poruch vidění nebo šedého zákalu, konzultovat očního lékaře, který vám pravděpodobně předepíše kapky na rozšíření zornice v kombinaci s kortikoidy. 

Čtěte související článek: Trpíte bechtěrevem? Dejte si pozor na oči!

Třetí komplikace: Střevní obtíže

Onemocnění se může rozšířit také do zažívacího ústrojí. Nemocní si pak stěžují na bolesti břicha, žaludeční vředy, průjmy a problémy se zažíváním. V závažnějších případech vznikají tímto způsobem i střevní záněty – ulcerózní kolitida či Crohnova choroba. Jejich léčba je dlouhodobá a vyžaduje velkou trpělivost. Podle některých odborných zjištění potkají komplikace s trávicím traktem až polovinu lidí trpících spondyloartritidou.

Čtvrtá komplikace: Útlak páteřních nervů a nestabilita krční páteře

Onemocněním dochází k narušení struktury páteře, které může vyústit až v útlak páteřních nervů. Útlak se projevuje úpornou bolestí zad, na niž zabírá máloco. Útlaku nervů lze účinně předcházet jen tím, že léčbu nonradiografické axiální spondylitidy zahájíte co nejdříve.

Ačkoliv se nonradiografická axiální spondylitida projevuje primárně v kříži, může napáchat škody i v oblasti šíje. V úrovni krční páteře může dojít ke vzniku tzv. atlantoaxiální subluxace, což znamená, že spojení mezi prvním a druhým krčním obratlem je narušeno. To vede k nestabilitě v tomto úseku páteře. Nemocní uvádějí zejména zvýšenou míru bolesti v této části zad, tato komplikace ale může mít i mnohem závažnější následky v poškození míchy.

Průběh nonradiografické axiální spondylitidy je u každého jiný, ale s délkou onemocnění se postižení obvykle prohlubuje a může velmi snížit kvalitu života nemocného a ovlivnit jeho schopnost pokračovat v dosavadním režimu jeho každodenních aktivit. Statistiky naznačují, že po patnácti letech onemocnění ankylozující spondylartritidou nemoc, končí až 60 % lidí v částečném či plném invalidním důchodu. Léčbu je tedy třeba zahájit co nejdříve a vytrvat v ní s maximální důsledností.

(tich)

 

Zdroj: Češka, R. a kol. Interna. Praha: Triton, 2010.

http://oxfordmedicine.com/view/10.1093/med/9780198755296.001.0001/med-9780198755296-chapter-9

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20680529

https://www.nhs.uk/conditions/ankylosing-spondylitis/complications/

https://www.tribune.cz/clanek/38051-jak-diagnostikovat-a-lecit-spondylartritidy-v-casnem-stadiu

https://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2014/03/03.pdf

http://www.medicabaze.cz/index.php?&sec=term_detail&termId=154&tname=Ankylozuj%C3%ADc%C3%AD+spondyl

Hodnocení článku:
(1736 hodnocení - 2,6 z 5)

Další doporučené články

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Někdy je nutné se překonat aneb běžný život s Bechtěrevovou chorobou

Dnes čtyřiačtyřicetiletá Hanka si od lékařů vyslechla diagnózu Bechtěrevovy choroby ve svých čtyřiadvaceti letech. Již tři roky před tím trpěla nepříjemnými bolestmi zad a nikdo nemohl přijít na to, proč tomu tak je. Chvíli trvalo, než se smířila s vědomím, že jde o onemocnění na celý život. Dnes už ví, že ačkoliv má smysl proti bechtěrevovi neustále bojovat, a to především každodenním cvičením, v některých věcech je potřeba se s ním takříkajíc sžít.
21. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Pacienti mají svá práva. Znáte je?

Pacienti mají svá práva. Znáte je?

V České republice mají pacienti svá práva garantována zákony. V praxi ale občas může být náročné zjistit, na co máme v rámci lékařské péče nárok, a domoci se ho. Pacientská organizace Revma Liga Česká republika proto připravila online seminář s odborníky na zdravotnické právo z advokátní kanceláře dubanska & co., kteří pacientům s revmatickým onemocněním poskytli odpovědi na jejich nejčastější otázky. Doporučení právních specialistů jsme pro vás shrnuli do deseti nejpodstatnějších bodů.
28. 9. 2022 Bechtěrevova nemoc
Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Ani bechtěrev nemusí být překážkou pro létání za exotikou

Dnešní doba nabízí neuvěřitelně rychlý rozvoj snad ve všech oblastech, cestování nevyjímaje. Za poměrně krátkou dobu můžete být až na druhém konci světa. Přesto všechno ale obzvláště dlouhé lety mohou být pro bechtěreviky oříšek. Jak zmírnit dopad dlouhých letů na vaši páteř?
14. 9. 2015 Bechtěrevova nemoc
Projekt Béďa

Projekt Béďa

Již v roce 2005 vznikl projekt Béďa, jehož základním cílem bylo ozřejmit a zmapovat situaci pacientů s Bechtěrevovou nemocí, zejména objasnit jejich aktuální zdravotní stav a využívané možnosti léčby.
7. 8. 2009 Bechtěrevova nemoc
Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Bechtěrevova nemoc: trpět mohou i klouby mimo páteř

Ankylozující spondylitida neboli Bechtěrevova choroba je známá především jako onemocnění postihující dolní část zad. Jedná se však o systémové onemocnění, které může mít mnoho dalších projevů. Přečtěte si, jaké další klouby mohou být touto nemocí zasaženy.
6. 10. 2019 Bechtěrevova nemoc
Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Na revmatické problémy pomohou kromě léků i bylinky

Existuje celá řada rostlin, které lze použít při léčbě revmatických potíží a zmírnit tak bolesti kloubů. Jejich dlouhodobé užívání může dokonce snížit vznik chronických zánětů. Mezi nejpopulárnější bylinky patří andělika, pampeliška, zázvor, starček obecný, jalovec, hořčice, řebříček, heřmánek, černý pepř či majoránka.
30. 4. 2011 Bechtěrevova nemoc
Inzerce: